| AdrianPavel12 a întrebat:

Salut, daca vreau sa imi fac instalatia electrica in living, adica vreau sa am 3 prize si 4 interupatoare si 1 lampa si vreau sa le am legate la panoul electric gen de la comutatorul diferential merg cu firele la siguranta si de la siguranta la priza si interupator insa problema mea e ca nu prea inteleg cum leg prizele pentru ca + si - vine legat la interupatoare iar nu pot sa leg prizele de interupatoare ca nu o sa functioneze. Deci cum leg priza din moment ce am doar 3 fire adica +, - si neutru de la siguranta? Rosu adica + vine la + de la interupator si - adica albastru vine la - la interupator dar atunci cum leg prizele? Eventual imi poti faci o schema sau ceva de genu? Pentru ca tot imi da eroare si nu vreau sa fac scurt circuit... am facut in jur de 4 scheme si tot imi da eroare...

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cum leg priza din moment ce am doar 3 fire adica +, - si neutru"

sfat gratuit și sănătos: cheamă un electrician să facă ce e de făcut!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci chemi un electrician autorizat ENEL si el i ti va face toate legaturile din prize in tablou, nu fă tu improvizatii ca risti sa i ei foc sau sa lasi tot blocul in beznă, faci un scurt arzi siguranta in cofret afară si esti bun de plată zeci de mii de lei reparatiile.

| AdrianPavel12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E la casa nu la bloc happy si pentru ce sa chem un electrician? e o problema minora...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Este o problema minoră pentru un electrician autorizat calificat, nu pentru tine sau pentru noi care nu sttim sa legam fire.

| NunuNini a răspuns (pentru AdrianPavel12):

E o problema minora dar nu stii cum sa o faci. Fa bine si cheama un electrician autorizat. Tu doar sa schimbi becurile cand va fi nevoie.

| Zuzu1991 a răspuns:

M-ai pierdut la + si -
cred SINCER ca ar trebui sa pui e cineva sa te filmeze cand faci treaba, in mod sigur ajungi pe Youtube, cu
"sunt TOTAL pe dinafara, dar m-am bagat, asa ca acum sunt prajit bine pe toate partile"

hai sa iti explic de ce: + si - NU exista decat la curent continuu, NU la curent alternativ, la curent alternativ exista un nul, care e un fel de inpamantare, si pe care daca iti pui degetele nu se intampla nimic, si o faza, care te electrocuteaza, RAU doar daca o atingi, chiar daca nu ai degetele si pe nul
iar daca vrei dovezi, iti dau: un creion de curent, se APRINDE doar de la faza, fara sa ai bagat nimic in nul, dar te foloseste pe tine ca nul (iti pui un deget in capatul celalalt
https://www.emag.ro/......DY04X7MBM/

deci iti urez succes si abia astept sa te vad pe Youtube, prajit bine :D

| AdrianPavel12 explică (pentru Zuzu1991):

Cred ca tu esti pe dinafara nu ai treaba cu electricitatea, eu vorbesc de instalatie electrica si tu imi zici ce face firul nul, + si - vine la interupatorul de la siguranta, dar la prize nu inteleg cum vine, eu nu am nevoie sa imi explici cum se face impamantarea pentru ca asta stiu insa nu inteleg cum vine la prize legat...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru AdrianPavel12):

La prize, intrerupatoare NU exista + si -
dar cum spui tu!
dupa cum vezi, ceilalti au avut mai mult bun simt ca mine si nu te-au facut "pe dinafara" dar ti-au zis de electrician, ce iti sugereaza asta?

| Mirel4412 a răspuns:

Daca nu stii care e firul de - si care e de + zic sa chemi pe cineva autorizat, nici eu nu stiu care cum sunt, dar nu ma apuc sa invat de pe Youtube ce se invata 4-5 ani la liceu tehnologic sau facultate