| MarcelViorel a întrebat:

Salut! De câteva zile m-am mutat intr-un apartament și sunt trezit de zgomotele de la tren (apartamentul se afla aproape de calea ferata cu bariere). Oare ce as putea sa fac sa mai aplatizez din zgomot?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Vata bazaltica (din acea folosita la termoizolatii, e si un bun antifonic)
O pui in geam.
Am stat odata cu chirie intr-o casa in care geamul dadea intr-un hol prin care o alta persoana, o batrinica, chiriasa si ea, intra si iesea din camera ei. Problema era ca usa de la camera ei era de metal si scirtiia groaznic cand era deschisa, si se auzea teribil în camera noastra, si sa vezi ce fain era sa te trezesti odata cu bătrînica la ora 6 dimineața! happy Am incercat sa o ung la balamale, dar tot scirtiia. Si am luat atunci un box de vată bazaltica, si l-am pus tot in geam, in trei straturi. Ziceai ca nu mai e geam, ca e perete acolo. Problema rezolvată!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru regis):

Baba trebuia unsă nu usalaughing

| cristi202 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Trebuia unsa si babuta, o dureau toate încheieturile, biata de ea.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai eficient mod de izolare fonica nu estd utilizarea unui anume material, ci al mai multor materiale cu densitati cat mai diferite. Eu as rigipsa peretii exteriori, iar sub as veni cu straturi gen: polistiren expandat, vata de sticla, polistirent extrudat, separate cu o folie pusa in dublu. Poti folosi si alte materiale, in functie de imaginatie, ideea fiind de a alterna diferite straturi

| Violleta2022 a răspuns:

Cumperi din farmacie sau de la eMag: dopuri de urechi!
(la modul cel mai serios si cel mai ieftin)

https://cdn-media.carrefour.ro/......0375_1.png

https://www.emag.ro/search/dopuri%20urechi%20?ref=effective_search

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bună.

Mi-ai furat răspunsul...de pe tastatură! happy

Acum 5 ani stăteam în chirie la niste bătrânei în oraș și intampinam o problemă care mă scotea din minți la aceea vreme, ei nu auzeau aproape deloc și dădeau televizorul la peste 50 % din volum iar eu auzeam toate știrile de pe Realitatea TV... până pe la ora 2 in noapte!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii fericit ca a fost Realitatea, ca de erau manele... (sau, daca iti plac manelele, gîndește-te la ce urasti mai mult sa asculti, asa cel putin ai fost bine informat) happy happy happy

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt bune? Eu am avut din acelea de silicon, abia de estompa zgomotele. Plus ca de cateva ori m-am chinuit sa le scot din urechi, era sa imi rămînă pe acolo happy. Am renuntat la ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Dacă erau manele, ( in special de alea cu Ciorbă și Salamuri Țigănești ), mă aruncam de la etaj, plonjam de la etajul 3 și îmi scuteam suferința happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi vezi? In tot raul, e si un bine. happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pune geamuri tripan.

| Simpatic a răspuns:

Geamuri termopan cu cele mai multe camere interioare, parca 7 sunt acum cel mai mult, asta va diminua mult zgomotul.

| Frank51 a răspuns:

Nu e chiar atât de nașpa... Am stat fix lângă cale ferata, aveam geamuri normale din alea vechi, și niciodată nu am fost deranjat și nici trezit.

| Mopmop a răspuns:

Dopuri pentru urechi sau te muti sa dormi in alta camera daca e posibil.