| BJK1903 a întrebat:

Salut, de cativa ani (ANI) vecina mea de deasupra ma tot inunda in ultimul hal. Ma duc la ea la usa, nu imi deschide sau cand imi deschide ma ia la misto cum ca "cum vecine sa te inund, ca eu am mocheta" sau "asa e la bloc" sau mai nou "vecinul de la 3 ma inunda" laughing. As vrea sa stiu daca pot sa fac ceva, adica sa primesc despagubiri pentru reparatia peretilor (peretii sunt varza, din alb au devenit galben si mi s-au umflat si imi cade varul). Pot sa dau in judecata sau ce as putea face incat sa imi acopar cheltuielile? Mersi happy

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar fratele meu a patit asemanator.
Vecinul de desubtul lui (de la etajul 1) a fost inundat in repetate randuri si s-a suparat foarte tare.
Cum fratele meu este plecat perioade indelungate (luni intregi) in strainatate, iar vecinul inundat nu l-a gasit acasa, s-a apucat si i-a spart usa lui fratele meu, in lipsa lui, sa vada ce se intampla.
Vecinul de palier a lui fratele meu a avut numarul meu de telefon si m-a sunat, relatandu-mi despre spargerea usii.
Intamplarea a facut ca, si eu am fost plecat din localitate, am sosit doar peste 3 zile.
Cand m-am dus la fata locului, surpriza: usa sparta si legata cu o sarma. In interiorul apartamentului dezastru: televizorul, laptopul, mai multe obiecte de arta valoroase, si o suma de bani lipsa.
Imediat am anuntat politia, au venit pentru constatatare la fata locului, dar pana in prezent nu au gasit faptasii. Intre timp am reparat usa de intrare pe cheltuiala mea.
Peste inca o saptamana, ma suna vecinul de palier ca, vecinul de jos iarasi e pus pe treaba, vrea sa sparga usa, fiidca din nou este inundat. Am luat repede un taxi si m-am dus la fata locului. Am ajuns in momentul cand vecinul suparat isi pregatea deja sculele sa deschida usa. Evident, era de unul singur si mirosea de bautura, abia se tinea pe picioare.
Imediat am chemat vecinul de palier si administratorul. Cu cheia potrivita am deschis apartamentul lui fratele meu, unde totul a fost perfect uscat!
Ne-am deplasat la vecinul inundat si am constatat ca, intr-adevar avea o balta mare de apa in bucatarie, antreu si in camera mare. Deasupra, la fratele meu, a fost perfect uscat!
Nici tevile din apartamentul vecinului nu prezentau urme de apa.
Vecinul meu extrem de revoltat a tot amenintat ca va cere prin instanta daune materiale.

La un moment dat, mi-a picat fisa: sa ne uitam sub masca tevilor din bucatarie si baie, care trec printre etaje.
Si, SURPRIZA!
Apa curgea prelingandu-se pe tevi, de la etajul 4!
Cum la trecerea intre etaje placile erau decupate, apa a coborat nestringherit, pana la vecinul de la etajul 1, cel inundat, unde a iesit in casa vecinului. Cum? Omul "destept" a astupat si cimentat gaura de trecere pentru tevi spre parter, iar apa n-a mai scurs in jos, a iesit la el. Asa si-a dat seama ce prostie a facut.

Nu mai stresez cu detaliile.
Rezultatul final: vecinul inundat a trebuit sa plateasca usa noua, montarea + toate obiectele sibanii furati de la fratele meu. Le-a platit ameabil, deoarece i-am dat de inteles ca pot actiona si penal impotriva lui.

Iar defectul propriu zis (de la etajul 4) s-a rezolvat intr-un jumat de ora, prin schimbarea unui profil spart din conducta de apa. big grin

Concluzia:
Intai trebuie gasita SURSA DEFECTULUI, dupa care trebuie reparat!
Alfel ne facem dusmani degeaba, in loc sa fim de buna credinta si sa rezolvam problemele in loc sa ne certam degeaba.

| BJK1903 explică (pentru Bula):

Perfecta dreptate, eu sunt mutat in blocul unde stau din 2004, din 2004 m-a inundat si in balcon, baie (de multe ori uita sa puna furtunul in baie) si + a inundat-o de N ori pe vecina de langa mine. Si de fiecare data ori nu deschidea usa ori o lua la misto ca si cum nu e vina ei ca are mocheta. Inteleg ca trebuie sa fim OAMENI, dar in anumite situatii cand stii ce ai facut... Eu zic sa taci si sa inghiti, ca nu vine nimeni la tine cu scandal sau sa te ia la "bataie" aiurea. happy Am stat 2 ani la Bucuresti, nu am avut o problema cu vecinii blocului si la Constanta am stat si nimic. Vin in orasul meu natal si se gasesc niste saracii de oameni (au datorii la intretinere de mii de lei anual) si tot ei sunt tari in gura.

| romeo78 a răspuns:

Sunt pățit și vă răspund în cunoștință de cauză! Legal, acum nu aveți ce face.
Dar, există o soluție pentru problemă!
Căutați un asigurător de locuințe, care încheie polițe de asigurare și pentru inundații!
După ce încheiați polița vă renovați apartamentul pe banii dumneavoastră, chemați asiguratorul pentru constatarea renovării. Apoi, la prima inundație, chemați poliția și asiguratorul pentru constatarea pagubelor.
Și, vă asigur că asiguratorul o va da în judecată, iar dumneavoastră puteți intra ca parte vătămată în proces!
Alte căi legale de a vă potoli vecina nu există!

| BJK1903 explică (pentru romeo78):

Stiu, dar in august am varuit si m-a costat cat pe masa. Si de atunci pana acum de cel putin 8 ori m-a inundat. Am fost cu frumosul si nu imi dechideau usa sau ma luau la misto cum am zis mai sus. Marti cand incepe programul la administratie o sa ma duc si pe la ei, sa vad ce imi spun si cei de acolo. Daca nu, o sa incerc sa fac cum a ti spus dumneavoastra. Vedem ce si cum atunci, ce sa facem. Cand oamenii de la periferia orasului isi iau apartament si incurca blocul cu grajdul. Multumesc de ajutor happy

| blzer a răspuns:

Salut,
Teoretic ai putea, dar prima dată vorbește cu administratorul blocului poate până la urmă vă puneți de acord pe cale amiabilă.
În cazul în care nu plătește daunele provocate, o poți da în judecată pe baza pretextului de mai sus cu daunele.

Mult succes și baftă!winking

| BJK1903 explică (pentru blzer):

Nu ne putem pune de acord amandoi deoarece daca ma ia la misto si imi da si niste raspunsuri de 2 lei dupa ce ca e vinovata, tot eu sunt de vina ca curge apa de la ea.

| babybee a răspuns:

Zugravesti apartamentul, faci o asigurare complexa pentru casa, apartament si la prima paguba suni agentul de asigurari. Acesta vine, face poze, stabilesc suma daunei si te despagubesc. Daca tu consideri ca suma ar trebui sa fie mai mare decat stabilesc ei, cauti o firma, iti face decont pe lucrare si o prezinti asiguratorului. Nu prea se intampla asta pentru ca ei au preturile practicate de firma. Dar te-ai gandit ca poate fi de la o teava sparta in perete? Daca este ud si tavanul atunci cu certitudine vina apartine vecinei de deasupra. happy

| BJK1903 explică (pentru babybee):

Nu e nici o teava sparta, e din cauza aleia de sus. La cada are probleme, uneori ma inunda ca uita furtul de la masina de spalat sa il puna + ca a inundat o pe vecina de langa mine de N ori laughing

| Bula a răspuns (pentru BJK1903):

Furtunul se poate fixa pe marginea vanii foarte usor:
Se face o clema dintr-o bucata teava de PVC de 10-15 cm lungime, cu diametru suficient de mare sa cuprinda marginea vanii.
Teava se taie in lungime pe o parte, iar in partea opusa taierii se fac 2 gauri pentru o sarma (galvanizata), cu care se leaga furtunul masinii de spalat (infasurat de 2-3 ori, nu prea strans! ).
Teava se aplica pe marginea vanii, ca o clema, sa stea fix.

O alta solutie este folosirea unui suport curbat pentru furtunul masinii de spalat, ca acesta:
https://www.leroymerlin.ro/......palat/2481

Principal este sa stea furtunul fixat pe marginea vanii sau - si mai bine - facuta evacuare permanenta direct in canal, sub chiuveta sau in sifonul de pardosea (daca exista, de ce nu functioneaza? ).

Solutii sunt multe, simple, dar trebuie rezolvate spre binele tuturor.