| Anonim420420 a întrebat:

De ce iese fum de la cazanul pe lemne (inclazit apa)? Cand fac focul la el iese fum, doar de atunci cand a fost schimbat burlanul. Si iese foarte mult si iese non stop, trebuie sa tin usile deschise non stop. Pana sa se schimbe burlanul nu ieșea. Care e faza?

2 răspunsuri:
| Elelei a răspuns:

Burlanul a fost montat gresit. Nu e etans, are scapari, e infundat... ceva la el.
Cheama inapoi instalatorul sa ti-l faca bine. E vina lui.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Un cos de fum cu multe curbe si coturi, are o cantitate de aer continuta de acesta, chiar daca este mai usoara decat cea externa, cu o greutate totala care depaseste capacitatea (presiunea) de impingere a aerului extern.
Ar trebui prelungit verticl cosul de fum, pentru a avea un tiraj mai bun.
Mai gasiti detalii si aici: https://blogdeinstalatii.ro/de-ce-scoate-fum-centrala/
In momentul in care deschizi usa centralei intra si o anumita cantitate de aer. In cazul in care cosul de fum este subdimensinat nu reuseste sa evacueze aerul in exces si iese fum din focar.