| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Salut, de ce la etajul casei este mult mai cald, aproape nu poti sa stai fata de parter unde e racoare? Cum pot face mai racoare si la etaj? Am doar un ventilator care nu face mai nimic

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca aerul cald este mai usor si intotdeauna se ridica. Aerul rece coboara, asta inveti la fizica...

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, pune cate o draperie pe fiecare fereastra, unde bate soarele. Astfel nu se va incalzi incaperea de la soare.
Geamul trebuie lasat deschis, sa se formeze curent de aer prin camera, care ajuta la racire.

Ventilatorul ajuta la reciclarea aerului din camera.
Daca vrei ca, ventilatorul sa si raceasca, monteaza o carpa umezita cu apa, in fata lui.
Evaporarea apei raceste aerul.

| Violleta2022 a răspuns:

Montati un sistem de aer conditionat ca altfel nu aveti cum sa faceti rece, acolo unde este foarte fierbinte.
Ventilatorul doar ventileaza acelasi aer, nu-l raceste.

| darrio2007 a răspuns:

Logic, toata caldura se ridica in sus. Daca erai atent la scoala, ai fi stiut asta. Monteaza un A.C.