| DanielDanny a întrebat:

Deci ca sa imi bag current electric pe un teren imi trebuie in project de casa (chiar daca nu o construiesc) dar asta ce inseamna?
Adica trebuie sa fac autorizatie de constructie? Petru autorizație ce îmi trebuie și unde să mă duc?

Sau daca exista o metoda mai simplă va rog să îmi spuneți! Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a-ti baga curent electric ai nevoie de un proiect (care contine locatia, consumatorii, traseul si felul conductorilor etc.).
Pentru a obtine acel proiect ai nevoie de documentele de proprietate, acordul proprietarilor pe ale caror terenuri si imobile va trece conducta, de la un punct de distribuire existent pana la punctul tau de consum.

Pentru a obtine un asemenea proiect trebuie sa contactezi un proiectant autorizat de la Electrica, care va furniza curentul. El iti va da toate detaliile tehnice posibile si iti va putea realiza proiectul necesar - evident, contra cost.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Deci se rezolva toate la electrica! Cablu nu vine prin curtea nimanui! Cred că mai repede îmi iau panou solar, sau generator!

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Depinde pentru ce-ti trebuie curentul, cat de des vrei- si ce putere maxima sa folosesti.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Toata seara sa mearga un frigider si cateva becuri cu leduri, in timpul zilei, televizor, ocazional calculator si incarcat telefonul, posibil si un boiler...

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Un frigider, becurile, televizorul etc. consuma relativ putin (sub 300W in total).
Mai greu este cu boyler-ul, care "mananca" 2-3000W sau chiar mai mult, deci si conductele trebuie sa fie dimensionate corespunzator pentru el!

Toate laolalta, ai nevoie de un proiect minimal, daca ai nevoie sa "tragi" curentul pana la locul unde vei avea contorul, respectiv marcarea unde iti vei monta contorul (punctul de intrare).