| BeccAmina a întrebat:

Deci,pentru montarea galeriilor in perete (pentru perdele) trebuie sa se dea gauri cu bormasina pentru a se putea prinde capetele galeriei,galeria ar veni fixata la nivelul centrurii (spre tavan), intrebarea e,cu ce aparaturi se mai pot face gauri sau ce bormasina este mai buna pentru a realiza gaurile in perete deoarece am incercat cu o bormasina dar,deoarece gaurile trebuie facute la nivelul centurii, gaurile sunt greu de facut in beton (Aproape ca nu se pot face). Ar mai putea exista o alta solutie?

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bormasină cu percutie aia e pentru dat gauri in zid. Dar trebuie sa dea cine se pricepe un zidar de exemplu, daca nu te pricepi te poti ranii sau distrugi peretii, ai nevoie de șpiral potrivit cu dimensiunea șuruburilor de fixare diblurilor.

| BeccAmina explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am incercat cu o bormasina cu percutie dar nu a fost suficient de buna, probabil nu era burghiul potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Burghiu vidia pentru beton, de 8 mm; suruburi de 6-8 cm + dibluri pentru beton; bormasina Bosch sau Makita. Ai grija sa nu perforezi vreun fier-otel din structura centurii. gaurile le dai la 7-8 cm deasupra liniei de unde porneste centura. Alta solutie nu exista!

| BeccAmina explică (pentru anonim_4396):

Okay, pentru a se potrivi burghiul vidia pentru beton se poate folosi doar bormasina Bosch sau Makita sau acel burghiu se potriveste si la o alta bormasina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeccAmina):

Aproape toate bormasinile au percutie. La cele simple se potrivesc burghii simple; adica in coada are capatul rotund si neted. Dar pentru cele cu ciocan rotopercutor, se folosesc burghii speciale; acestea au in coada niste santuri care se potrivesc cu mandrina bormasinii cu ciocan rotopercutor.

| BeccAmina explică (pentru anonim_4396):

Si la bormasinile simple se poate pune un burghiu vidia pentru beton sau doar la cele cu percutie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeccAmina):

Aoleu mai nene, m-ai înnebunit de cap! Burghiu vidia se numeste deoarece 'vidia' se referă la capătul burghiului, care este făcut dintr-un aliaj special de metale. Se găsește burghiu vidia si la bormasini simple, dar si la ciocane rotopercutoare. Daca ai bormasina simplă, vezi ca undeva deasupra bormasinii (gen coama unui pește) e un buton care schimba de la lemn si fier la beton

| BeccAmina explică (pentru anonim_4396):

Mh,scuze. '-' Am inteles acum, multumesc pentru ajutor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeccAmina):

Doamne ajută! Pfiu... laughing

| BeccAmina explică (pentru anonim_4396):

Ai scapat, nu iti mai pun intrebari. laughing

| MeraO a răspuns:

Doar cu bornasina se pot da gauri pentru fixarea sinei. si nu se fixeaza doar la capete, ci in mai multe puncte. Poate nu e buna spirala sau bormasina e una slaba daca nu reusesti

| BeccAmina explică (pentru MeraO):

Bormasina era una cu percutie dar cred ca spirala nu a fost cea potrivita.

| Ciprian92c a răspuns:

Uite aici poti gasi cateva galerii de calitate

https://www.ainevoie.ro/cele-mai-bune-galerii-top-10-produse/