| Teisanu_Adrian_Nicolae_1982 a întrebat:

Salut,

Dețin un teren de 1000 mp și pe care intenționez să amplasez un container de locuit.

Aveți idee dacă mă pot racorda la energie electrică? Și dacă da, în ce condiții?

Menționez ca acest container nu este prevăzut în cadastrul terenului și va fi poziționat pe teren doar cu autorizație de amplasare eliberata de primărie.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Te poti racorda chiar si fara container, cu un contor pentru organizare de santier. Nu este obligatoriu bransamentul trifazic, nici nu e nevoie de vreun expert, este doar o cutie sigilata in care se monteaza contorul si care poate fi amplasata pe gard, pe un stalp sau pe container, putand fi mutat la nevoie, in limita lungimii bransamentului.
Eu am utizat un astfel de contor, m-am inteles cu baietii care au venit la montaj sa imi lase cablurile ceva mai lungi, iar la finalizarea constructiei l-am fixat pe peretele casei cu tot cu cutie, astfel incat a ramas branșament definitiv.

| Teisanu_Adrian_Nicolae_1982 explică (pentru regis):

Dar, având în vedere ca este branșament pentru organizare de șantier, are o perioada anume de valabilitate? Eu nu o sa am o construcție definitiva. Acel container va rămâne (sper) mulți ani de acum în colo.
Vor fi 3 containere, sub forma unei case de vacanță.

| regis a răspuns (pentru Teisanu_Adrian_Nicolae_1982):

Nu are o perioada de valabilitate, e un bransament ca oricare altul, doar ca ai contorul inchis intr-o cutie, pe care o poti muta la nevoie.

Bula
| Bula a răspuns:

Containerul este o constructie provizorie.
Pentru constructii provizorii se poate cere alimentare santier (trifazat) pentru o perioada determinata.

Alternativa ar fi un panou fotovoltaic.

| Brizbriz a răspuns:

Asta e o intrebare FOARTE aiurea, pentru ca iti trebuie un expert imobiliar care sa stie bine situatia locala, altfel, si daca dai telefon la o firma care vinde curent electric, poti sa fi servit cu imbecilitate absolut ABSOLUTA, la eeRDeeSh (gigi acum) stiu pe cineva care iesea pe balcon si scuipa pe nodul de fibra optica pe care scria mare RDS, dar cand dadea telefon la ei, spuneau ca nu au fibra optica la el in cartier