| scosmynnnn a întrebat:

Salut, doresc sa achizitionez o centrala electrica si am cateva intrebari doar pentru cei care au si stiu. Pentru 6 camere medii, sa zicem toate de 100m ce centrala mi ar trebui? In functie de centrala care mi ar trebui cat ar consuma? Mentionez ca am toata casa izolata pe exterior, mai putin in 3 camere tavanul, in doua am pe interior tavanul si intr.una pe exterior. Stiu ca este foarte importanta izolatia la genul asta de centrale.
Maine, poimaine ma duc sa ma interesez sa vad de care iau, ce calorifere etc. nu are nimeni prin zona centrala electrica sa ma pot interesa, am.mai cautat pe.forumuri dsr tot nu sunt 100% lamurit.
Sa zicem ca la o suprafata de 100m mi ar trebui una de 6-9 kw, are cineva de aici sa mi spuna cat consuma lunar in lunile de iarna?
**Vorbesc doar cu cei care au asa ceva, va rog sa-mi răspundeți doar cei in cauză.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

As fi răspuns cu un calculator de necesar termic, dar neavand o astfel de centrala...

| Panamax a răspuns:

Minimul ar fi 12kw pentru o suprafata de 100mp si in functie de cat este de bine izolata sa dai intre 700 si 900 lei pe luna doar pentru incalzire.Cai care au pe gaz sau pe lemne au centrale de 36kw-50kw.
Cu 12kw o sa astepti ceva pana cand apa se va duce la 60de grade in toata instalatia.
Si ar mai fi puterea electrica instalata din contractul de furnizare cu Electrica daca ai de unde sa tragi puterea respectiva.Un utilizator casnic normal nu are mai mulr de 3, 5 kw.

| scosmynnnn explică (pentru Panamax):

Salut si mulțumesc in sfarsit pentru un raspuns ok. Eu am in jur de 50m patrati, nu cum am scris mai sus. gresisem calculele. Azi am fost la dedeman, brico, leroy, artsani si m-am interesathappy mi au spus ca mi ar trebui una de 9kw la suprafața mea, tipul de la dedeman mi-a mai spus ca la mine am 2.20, daca as cumpara una mai puterniva de 9kw nu ar face fata instalația, ca mi sr trebui 3.80

| armiaso a răspuns (pentru Panamax):

Pentru 150mp e suficient 24kw pentru o centrala pe gaze, la lemn nu ma bag.

| scosmynnnn explică (pentru armiaso):

Sunteti cate unii pe aici care postati doar sa va aflati in treaba, din pacate tot mai multi. macar ai citit ce am scris?

| anonim_4396 a răspuns (pentru scosmynnnn):

De la postarea mea initiala nu ti-am mai scris nimic, am corectat valoarea scrisa de panamax, mi-ai raspuns ca nu e ceea ce cauti la postarea mea si ai si spus in postarea ta initiala, nu cred ca a am postat chiar sa ma aflu in treaba cel putin cu portiunea cu forumurile de constructii unde chiar ai putea primi ajutor mult mai avizat decat aici pe TPU, de unde reactia asta intarziata, parca au fost toate bune intre noi, acum ne certam?

| scosmynnnn explică (pentru anonim_4396):

Acum am văzut ca tu erai laughing, am mai avut un topic acum ceva zile si te am confundat cu unu' care mi-a scris total in afara subiectului, am lasat un comentariu de genu' si acolo, ma gândeam ca esti ala laughing scuzele mele.

| armiaso a răspuns (pentru scosmynnnn):

S'ok happy succes la instalatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai studiat problema incalzirii electrice prin pardosea?
ca sa incalzesti apa cu o centrala electrica e ineficient din cate am citit eu la momentul in care am avut nevoie de acea informatie, iar incalzirea prin calorifere e mai putin eficienta ca cea prin pardosea.

iti dau un exemplu grosier, ca sa obtii temperatura pe calorifer in camera intre 21-23 grade ai nevoie ca apa din calorifer sa ajunga aproape de 70-80 grade
iar ca sa obtii caldura 21-23-24 cu incalzire prin pardosea ai nevoie de maxim 45-50 grade

acest exemplu este pentru centrale pe gaz, dar principiul e acelasi avand in vedere ca incalzesti apa, de aceea ti-am spus de incalzirea electrica prin pardosea, nu am studiat mai mult aspectul incalzirii electrice, banuiesc ca posibilitatea ta e doar electrica de aceea ai postat aceasta intrebare.

insa ar mai fi solutie de centrala pe GPL plus cisterna de GPL pe care ti-o lasa in curte (daca ai) si te va tine suficient timp, nu stiu ce costuri implica cisterna, ai in custiodie cisterna platesti doar continutul, trebuie achizitionata cisterna, e si aceasta o varianta.

iar in final iti las un link cu acest sistem electric de incalzire in pardosea : https://www.emag.ro/incalzire-pardoseala/c

iti recomand, in acelasi timp forumul de constructii
https://www.misiuneacasa.ro/ si https://www.casadex.ro

succes in ceea ce faci.

| scosmynnnn explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfat dar pe mine ma intereseaza strict pe curent. happy
Sunt la limita si cu banii deoarece mi am mai marit casa si pe curent ramane, de aceea am nevoie de cat mai multe sfaturi sa am o idee in plus fata de ce stiu eu.