| benga94 a întrebat:

Salut, e așa de rău un apartament nelocuit la parter?
Mi se tot spune că am făcut investiție proasta am luat un apartament la Brașov construcție nouă undeva pe langa Sânpetru și l-am luat la parter pentru vacante gen o data pe an, sa fie o așa investiție proasta? Gen inundații, șobolani, igrasie? Asta îmi spun toți de cand l-am luat, nici nu știu ce să cred

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Investitia e proasta pentru ca il folosesti asa de rar. Nu iti aduce nici un profit. Dimpotriva.

| benga94 explică (pentru darrio2007):

Nu aduce profit dar e acolo și prețurile locuințelor cresc mereu
Peste 10 ani va creste macar cu 10 mii

| darrio2007 a răspuns (pentru benga94):

Nu cresc mereu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca l ai luat sa il folosesti doar cateva zile pe an, e mega proasta investitia oriunde ar fi.
Daca l ai luat sa il închiriezi gasesti clienti si la parter. Da sa il tii degeaba si in Brașov. Mega proasta investitie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu crezi ce ți se spune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are balcon?

| relian a răspuns:

Daca este nou toates noi, tevi si ce mai e, deci nu se va inunda nimic, sobolani nu-s deocamdata ca e nou, igrasie aia se face oricum laughing asta daca nu este izolat corespunzator, sau se face umezeala inauntru cumva.

| aditimus a răspuns:

Parterul nu cauta nimeni decat cei in varsta, esti predispus la inundatie, mirosuri de la subsol, igrasie.

| Werrich a răspuns (pentru aditimus):

Și antreprenorii cauta la parter: psiholog, medic, avocat.

| aditimus a răspuns (pentru Werrich):

Omul a spus ca pentru vacanta, citeste intrebarea lui.

| Werrich a răspuns:

Salut, nu mi se pare investiție proasta, poți închiria spațiul pentru cabinete medicale, cabinet avocatura sau birou. Este un avantaj mare ca spațiul este la parter. Poți scrie în contractul de închiriere clauza de întreținere în buna stare a spațiului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste orice prost care la viata lui a stat decat la etajul 4 sau la mamaia in chirpici
Eu am stat in doua apartamente la parter nu ai dezavantaje decat la caldura
E drept am vazut canalizare infundata au ajuns soricei dar la fel urca problemele pana la 1 sau 2
Daca e apartament renovat ai turnat sapa nu ai gauri pe unde sa urce soareci
Fatadele sunt facute la toate blocurile acum numai daca a lucrat prost cineva intra apa in perete sa ai igrasie
Evita apartamentele care au parterul la nivel cu strada sau unde sunt mai jos ca strada acolo ai infiltratii si nu trage canalul
Acolo unde vezi parter cu 1 metru mai sus decat trotuarul din fata nu ai probleme crede ma
Si mai zic ceva din experienta evita blocuri in care tevile sunt bagate in perete prinse in tencuiala alea sunt pagube zugravesti azi e patat maine si greu te sincronizezi cu vecini sa schimbati tot plus ca e deranj faci baia complet dupa ce ai de schimbat o teava
Cauta blocurile care au tevile trecute frumos prin masca sau cu tronson special de jos pana sus

| benga94 explică (pentru anonim_4396):

Când aud de șoricei mor!
Pe unde zici că au urcat pe pereți? sau pe scurgere pe la baie
Am înțeles că pe acolo ar putea intra șoareci pe la baie
Am balcon bine o să pun rulouri vor fi trase jos gauri n-ar fi că e bloc nou

| anonim_4396 a răspuns (pentru benga94):

Prin pardoseala pe langa tevile de la bucatarie si fostele tevi de incalzire mi au intrat soareci
Era betonul cu gaura mai mare decat erau tevile plus ca instalatia veche de calorifere venea din subsol si sa anulat au taiat tevile au tras de ele sa marit gaura
Cand pui gresia si faianta in bucatarie si baie trebuie sa verifici mereu tevile sa fie sanatoase si daca e nevoie umpli cu adeziv sau mortar pe langa tevi sa fie etans
Aia cu soareci care intra pe canalizare nu stiu cat se poate ca normal canalizarile au clapete in ele sa nu miroasa

| NunuNini a răspuns:

Inundatii, igrasie, etc, poti sa ai la orice etaj. Depunde de cat de civilizati sunt vecinii. Daca e constructie noua, nu ar trebui sa fie nici un fel de probleme. Eu am stat si la ultimul etaj, si la parter. Punand argumentele pro si contra, daca ar trebui sa aleg intre astea doua, as alege parterul.
Tu sa fii sanatos si sa te bucuri de vacante!
P. S. Nu nu-l ichiriezi si noua cate o saptamana? happy

| KR0NSTADT a răspuns:

Exclus. Am locuit la parter mulți ani. Cei care îți spun tâmpeniile astea probabil au locuit prin Ferentari și nu aveau ușă la intrarea în casă. laughing