| BuGsstormbunny a întrebat:

E normal ca in 20 aprilie corcodusii sa se scuture de flori? Ei au inflorit primii. Dupa scuturare cresc frunzele continuu, asa este?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Majoritatea pomilor fructiferi intai infloresc, iar frunzele apar dupa ce petalele florilor cad.
Natura e desteapta! Florile apar primele pentru a putea fi observate usor de albine.
Dupa ce florile au fost polenizate (sau nu), apar frunzele care apara viitoarele fructe (de la razele directe a Soarelui, de la ploi intense sau chiar grindina.

Tu acum obseri prima data detaliile naturii, fiindca ai timp mai mult la dispozitie.
Cu cat esti mai atent si studiezi natura mai in profunzime, cu atat iti vei da seama mai mult ce minune distrugem noi Oamenii, prin poluarea aerului, folosirea chimicalelor si materialelor plastice etc.
Este bine sa retii toate aceste "maruntisuri" ale Naturii, fiindca s-ar putea ca peste 3-4 decenii sa nu prea mai ai ce vedea (daca comportamentul Omului fata de Natura nu se schimba).

| Zorn a răspuns:

Da, e normal. Asa se intampla si cu al meu in fiecare an, pentru ca infloreste primul.

| BuGsstormbunny explică (pentru Zorn):

Si cand se incheie pana cand ii vor creste frunzele foarte bine?

| razvan34567 a răspuns:

Da,este un proces natural din moment ce a inflorit primul este normal ca florile sa se scuture.