| 29mai a întrebat:

Salut, este posibil construirea unei cazi de baie cu faianță pe interior și exterior care sa retina apa gen ca și un bazin? Doresc o cada adâncă și perfect patrata și nu am găsit nimic în comerț.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate, dar tine cont de dezavantaje:
- costul este mult mai ridicat decat al unei cazi din fibra
- hidroizolatia este esențială, trebuie cu mare grija realizata. Atentie, faianta nu este impermeabila!
- sifonul si preaplinul vor trebui adaptate
- deranj foarte mare la constructie (cofraj, armaturi, beton...)
Pe langa marele dezavantaje ce tin de constructia ei, cel mai mare mi se pare insa inertia termica. De fiecare data cand faci baie va trebui intai sa incalzesti cada, altfel apa se va raci extrem de repede.
Copil fiind, bunicul meu avea la tara o asemenea cada, iar pentru apa calda avea un cazan de baie pe lemne. Dura ore intregi ritualul de baie, mai ales iarna, intrucat trebuia sa incalzeasca cateva cazane de apa pana sa putem intra in cada.

| 29mai explică (pentru regis):

Mulțumesc pentru răspuns totuși poate o să găsesc o cada în comerț

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Trebuie neapărat beton? Din cărămidă sau BCA nu se poate? Cu BCA se lucrează mai ușor și mai repede...

| regis a răspuns (pentru cristi202):

Posibil, nu zic. BCA-ul e bun izolator termic, clar nu ar raci apa atat de repede ca si betonul, doar ca pierde la rezistență, ca totusi se aduna cateva sute de kg acolo. Cu o armare pe măsură, s-ar putea insa sa reziste (se pot freza santuri orizontale la fiecare rand de zidarie, in care se aseaza fier beton, respectiv gauri verticale in care la fel, se introduce fier beton.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Ai vazut tu piscine din caramida sau boltari si sa dea cu pensula solutii ce spui?
Bine hai la piscina ai tot timpul apa in ea.La cada ai cit stai in cada aia o ora sau depinde de om.
Dar sa elimini orice problema pe viitor, nu stii niciodata ce se poate intampla intr-o zidarie, apare fisura garantat, apoi cand so fisura, se fisureaza si solutia ce aplici.

Bine nu-s eu meserias, doar analizez situatia, mai bine ceva sigur, decat dupa dezastru laughing
Cu beton e mai greu doara sa afci cofragu, in rest e mai usor decat sa zidesti.
Aia ce fac canalizari din beton, tot felul de forme si marimi, la fel toarna beton nu zidesc.Bine la aia pentru ca e afara, pamintul se misca etc.
Nu stiu dar eu nu as face cada cum vrea respectivu, vrea cada rectangulara laughing cu ce lo ajuta nu stiu, colturi drepte, pfff nu stie cum sa isi faca de lucru.Sint cazi adinci sa cumperi, bine asta daca omu nu vrea piscina in miniatura, poate sta cu 2-3 fetite odata laughing aia da

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Depinde de cît de adâncă va fi cada. Nu e vorba de o piscină. Acolo, da, e necesară rezistenta. Nu neapărat și la o cada, fiind mult mai mică. Și dacă se face cu beton in loc de tencuiala, e, cred eu, suficient de rezistent. Sau, cum ai zis tu, dar e mai mult de lucru

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Sunt soluții care după uscare devin flexibile, sunt aproape ca și cauciucul. Nu e o problema pentru ele daca apar fisuri. Uite un exemplu: https://mathaus.ro/......0010701661

La beton, iei sacul de 50 kg de ciment, mai îl faci și cu nisip, deci ai nevoie si de nisip. Plus scândură pentru cofrag. Fa beton la bloc happy! O tencuiala o găsești acum și la sac de 25-30 kg, ca adezivii de faianță, deci simplifici munca.

| regis a răspuns (pentru cristi202):

Da, de acord, am si zis ca e posibil sa reziste si ca BCA-ul ar fi chiar mai potrivit, datorita proprietatilor termice.
Dar la fel de bine, fara un calcul de rezistenta eu nu as risca experimentul, mai ales la interior. Intre timp m-am gandit si la un compromis, copierea unui zid exterior: o mica "elevatie" de beton armat jos, stalpisori la colturi, centura la partea superioara, zidarie de BCA. Daca se zideste pe o podea betonata, evident se poate renunta la bordura de jos, dar tot as face o centura si stalpisori la colturi, cu armatura legata in podea si pereti.
Pentru structura nu trebuie nisip si ciment, se poate folosi beton predozat, la sac, iar pentru ca fisurile chiar trebuie evitate, se pot adauga fibre de armare. In schimb de cofraj nu scapi.

| cristi202 a răspuns (pentru regis):

Stai liniștit, nu e așa grav :) Gândește-te la bazinele acelea din plastic, gen: https://www.dedeman.ro/....../p/7055710
Nu e nevoie de cine știe ce rezistenta. Greutatea apei cade în jos. Forța ce apasa pereții, care se datorează faptului că e lichid, e mult mai mică, și jos la baza e cea mai mare, datorita greutății, și sus aproape de suprafața apei e nesemnificativă (de aceea acele piscine cînd sunt pline jos sunt mai umflate). Daca o folie de plastic tine la o (mini)piscina (e adevărat, cu armatura metalica), nu cred că un zid de BCA ar face probleme la o cada.
Nu știam că există și beton la sac :). Cica-s meseriaș :) Întotdeauna cînd am de folosit beton, îl fac eu. Oricum, ieși mai ieftin cu ciment și nisip.

| cristi202 a răspuns:

Exista solutii hidrofobe cu care se poate da pe ziduri, inainte de aplicarea faiantei, ele asigura ca apa nu va trece in zid, ca sa produca infiltratii si sa creeze probleme. Se aplica usor, cu pensula sau bidineaua, deci e vorba doar de ceva munca in plus, si la costuri e ceva in plus. Dar rezolva cu succes o problema pe care multi o intilnesc.
Daca vrei, te pot ajuta cu realizarea cazii, lucrez in domeniu.

Bula
| Bula a răspuns:

O asemenea "cada" (mica piscina) poate construi un meserias zidar-faiantar, fara probleme.

| 29mai explică (pentru Bula):

Nu există risc de infiltrație de apa în timp?

| Bula a răspuns (pentru 29mai):

Daca este facut cum trebuie, atunci nu.

| relian a răspuns:

Ce vrei tu, suna a minipiscina, deci trebuie facuta din beton, sau ce se foloseste la piscine.
Ai vazut piscinile is facute la fel, din ciment si nisip sau ce compozitie au acolo, dar nu trece apa prin acel beton.
Sa nu lasi asa betonul ala, poti sa pui ceramica cum ai spus.

Cauta si tu pe net, vezi ce beton se foloseste la piscine, apoi faci un cofrag, pui armatura de fier, lasi loc de scurgere, bagi betonul si ai deja cada, ramane doara sa vina unu sa puna faianta cum ai spus.

O poti face direct la locul unde vrei sa o montezi, ori acolo aproape.
Sa faci din zidarie, stiu si eu camaramida, boltari si sa o plachezi cu faianta, nu cred ca e o idee buna, poti avea scurgeri de apa, oricind poate crapa, fisura, nu cred ca se face in felul asta.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ai suficienți bani și un meseriaș care să ți-o execute corect, evident că este posibil.

Răspuns utilizator avertizat