| AlexandruAdy a întrebat:

Salut.
Exista cu adevărat trandafiri negri sau roșu închis cu negru cum am mai văzut în multe poze pe site-uri, sau îs doar niste fotografii false?

Aștept răspuns
Fundă!

24 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu un trandafir alb si cerneala de diferite culori obții cam ce vrei.

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

?
Omul voia trandafiri in culori mai deosebite, nu diabet in culori.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

" AlexandruAdy a întrebat: Exista cu adevărat trandafiri negri"

sau tu ai citit pe dosul paginii?

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Exact, a zis ca vrea trandafiri,
nu figurine de zahar pentru torturi.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

Asta n-a mai zis, să nu fie din zahăr.

apropo, tu-i ghicești lui gândurile sau așa, ți-e dor de conversație?

| AlexandruAdy explică (pentru NLS):

Bine răspunswinking
Păi eram curios despre un trandafir natural nu pictat, vopsit, tipărit cu culoare și planta in natural, dar din cate am citit cred că nu există

| NLS a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Natural, nu exista culori precum negru sau albastru, insa exista intr-o zona restransa din Turcia, o specie de trandafir rosu inchis, care pe timpul verii se coloreaza datorita pigmentilor din solul in care cresc, intr-o nuanta de negru. (sunt extrem de rari chiar si in Turcia, e o adevarata minune sa ii poti gasi in alte tari).

Toti cei pe care poti pune mana, si ii gasesti in aceste culori, sunt colorati artificial dupa taiere.

Si cam tot ce vezi pe net, au dat mana cu Photoshop (e si mai rapid si mai ieftin, decat sa tii o floare in cerneala colorata).

| Catrice a răspuns:

Exista și verzi și galbeni și albaștri...

| AlexandruAdy explică (pentru Catrice):

Vorbesc de trandafirul natural, că așa îi găsești în magazine vopsiți, vii acasă și ii plantezi și îs de alta culoare când înfloresc

| Catrice a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Dacă vrei negru natural, alege lalelehee hee

| AlexandruAdy explică (pentru Catrice):

In desenele cu My Little Pony happy

| Catrice a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Aaa...în realitate?!

| AlexandruAdy explică (pentru Catrice):

Nuuu,ziceam că în desene exista trandafirii aia, in realitate totul e Photoshop și vopsiți, nu sunt naturali de culorile alea laughing

| Catrice a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Eu ziceam de lalelele ca sunt negre natural.

| AlexandruAdy explică (pentru Catrice):

Da,partea cu lalelele am înțeles, am căutat și am văzut, am reacționat la răspunsul cu trandafiri verzi albaștri negri, aia nu sunt

| NLS a răspuns:

Pentru a obtine anumite culori, precum albastru sau negru, se folosesc anumite solutii chimice (tușuri ) in care se introduc cozile.

Nu stiu exact de cate zile e nevoie, dar in final petalele se vor colora in culoarea respectiva.

Daca ai vazut doar pe net, poate fi si vorba de editare foto, se face foarte simplu acest gen de colorizare, nu dupa o zona anume, ci chiar selectarea unor nuante de culoare si inlocuirea lor cu alte culori.

Insa cert e ca se poate si in realitate, si se practica.

Am vazut de mai multe ori trandafiri albastri (albastru degradee, pana la alb galbui).

| Vântulalb a răspuns:

Exista grena (rosu inchis) si photoshop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un trandafir "roșu" în întuneric este negru. Culoarea este doar lumină. Lipsa luminii este lipsa culorii.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspuns irelevant.

| AlexandruAdy explică (pentru anonim_4396):

Da bravo, am înțeles de minune...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista toate culorile

| existential a răspuns:

Exista transafiri de culoare rosu inchis. Se pot intunca mai mult prin metode artificiale, dupa ce sunt culesi.
Detalii: https://www.quora.com/Do-black-roses-exist