| TheWolfGreen a întrebat:

Salut! Ieri am cumpărat o motocoasa Ruris, am montat tot, totul bine pana aici, i-am făcut și rodajul, iar astăzi am intrat cu ea în sarcină iar după vreo 30min am auzit un fel de frecus/zgomot la motor când se rotește, am oprit-o și mi-e frică sa o pornesc sa nu se întâmple ceva mai grav. Știe cineva ce problemă ar putea fi? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De ce sa iti fie frica? Este un produs in garanție, chiar daca vanzatorul nu si-a indeplinit obligatiile.

| VanillaQ a răspuns:

Ideal ar fi sa iti faca "prima pornire" magazinul sau locul de unde l-ai cumparat.
De aceea se recomanda "prima pornire" de unde il cumperi, sa fie sigur ca e pusa in functiune corect!
In orice caz, cu siguranta ai primit hartiile de garantie si factura, poti merge sa le ceri ajutorul sa nu fie problema la motor.

| TheWolfGreen explică (pentru VanillaQ):

Ea in astea 30 de minute a mers foarte bine fără nici o problema, la fel și la rodaj, oricum mai bine merg la ei.

| VanillaQ a răspuns (pentru TheWolfGreen):

Stiu ce zici, dar asa e si la masini, daca nu ai ulei suficient in masina merge o perioada foarte scurta dar apoi nu mai merge.
Lucrez la o firma de motocoase drujbe masini de tuns gazon si mereu colegul de la service face "prima pornire", la noi asta scrie si in certificatul de garantie ca e nevoie de "prima pornire" direct din magazin.
Succes big grin

| TheWolfGreen explică (pentru VanillaQ):

Am înțeles, mulțumesc pentru sfat!