| anonim_4396 a întrebat:

Imi construiesc o casa si am nevoie de ajutor (de o parere) pentru instalatia electrica. Casa are 2 nivele si vreau sa stiu care este grosimea pe care trebuie sa o aiba firele de electricitate (ma refer la acelea de 1, 5 mm, 2, 5 mm sau mai mult, cele colorate cu rosu, galben si verde etc de la prize). In acelasi timp ar putea rula diverse aparate electrice cum ar fi: masina de spalat, maxim 5 televizoare, maxim 2 calculatoare, un frigider, un cuptor cu microunde, o plita electrica, diverse incarcatoare pentru acumulatori, baterii telefoane, un aspirator (am pus maximul de consumatoare electrice ca sa nu fie probleme). Oare sunt bune firele de 2, 5 mm? Dau funda pentru cel mai bun raspuns. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 9gygy a răspuns:

De obicei se folosesc fire din cupru, de 1, 5 mm pentru iluminat si 2, 5 pentru prize. Nu strica sa faci si impamantare la toate prizele. dupa carte, verde cu galben e impamantare, rosul e faza, si negru sau alta culoare e nulul. pentru aparatele specificate de tine e suficient 2, 5 mm grosime. eu am racordat chiar si aparat de sudura la o priza de 2, 5 si nu a fost nici o problema. Multi spun ca e mai bun un fir de cupru de 1, 5 decat un fir de aluminiu de 3. Concluzia o tragi singura. Spor! happy

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pentru uz casnic, conductorii de 2, 5 mm din cupru sunt f buni. Ei tin chiar si la lucrul cu un aparat de sudura, unde solicitarea instalatiei este destul de serioasa, asa ca nu ar trebui sa iti faci probleme.
CristinaCorporatrista:
Esti cumva de meserie electrician?happy Super modul in care ai prezentat lucrurile!

| adevar a răspuns:

Daca tot iti construiesti o casa, trebuia sa platesti si un proiectant de instaltii care sa te indrume.

| mikiduta_8834 a răspuns:

Conteaza foarte mult sa fie din cupru.la consumul pe care l ai apreciat trebuie cablul cel mai gros.