| AiEnmaa a întrebat:

Imi poate spune cineva cum se folosesc panourile solare/fotovoltaice (nu stiu daca exista o diferenta)? Cum se pot utiliza, care sunt ok de achizitionat, etc? Ce ar trebui sa stiu in mare daca as vrea sa investesc in niste panouri. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Telefonul si laptopul se incarca in regim de curent alternativ. Ai nevoie de acelasi lucru. Pt ca necesitatile sunt mai mici, banuiesc ca poti gasi ceva pe piata pentru telefoane si mai scump pentru laptopuri.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Scot curent continuu care variaza in functie de intensitatea soarelui.

Daca nu vrei sa il folosesti, ca si curent continuu, iti trebuie ceva numit invertor, care transforma curentul continuu in alternativ.

| AiEnmaa explică (pentru cristimihailov):

Si se poate incarca de exemplu un telefon sau un laptop cu un panou sau doua?

| cristimihailov a răspuns (pentru AiEnmaa):

Telefonul si laptopul se incarca in regim de curent alternativ. Ai nevoie de acelasi lucru. Pt ca necesitatile sunt mai mici, banuiesc ca poti gasi ceva pe piata pentru telefoane si mai scump pentru laptopuri.