| PringAloe a întrebat:

Salut, in camera un am centrala, pe instalatia apei am puse 2 aerisitoare automate pe tur si retur, ciudat este ca, pe aerisitorul de retur care este din alama cand pun mana ma curenteaza, nu ma pisca dar daca tin degetele pe el in degetele respectiva trece un "val" electric si se resimte in toata mana, cum este posibil?

Răspuns Câştigător
| outsidethebox a răspuns:

Of, ar fi bine sa verifici daca priza are împământare, nu e ok nici daca o singura persoana simte...
Daca are, suna la service sa iti faca o verificare.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Monteaza-ti suruburi de aerisire "standard" pe calorifere.
Sunt ieftine, usor de folosit si SIGUR nu curenteaza. happy

| outsidethebox a răspuns:

Scoate stecherul c3ntralei din priza, roteste-l cu 180 de grade si introdu-l asa rotit in priza.
Mai face?

| PringAloe explică (pentru outsidethebox):

Update: laughing numai pe mine ma "curenteaza" este tare ciudat si pe tur si pe retur, daca tin 5 degete nu simt nimic, cand pun 1-2 simt un tremurat, am chemat inca o persoana sa puna mana si persoana respectiva nu simte nimic laughing cred ca am eu ceva.

| PringAloe explică (pentru outsidethebox):

Stiu ca are impamantare, am pus iar mana acolo acum cu centrala oprită si pompele oprite si nu mai simt nimic, maine am sa pun iar cu ea pornită, saca sesizez iar asta am sa chem un electrician.

| outsidethebox a răspuns (pentru PringAloe):

Nu. Maine chemi pe cineva, fara alte teste.

| PringAloe explică (pentru outsidethebox):

Am vorbit, abia maine o sa vina, eu de curiozitate am facut urmatorul lucru cu pompele pornite, am un creion de tensiune clasic, am pus barful creionului acolo unde puneam eu mana si simteam ca ma curenteaza si becul nu se aprinde, insa cand pun si degetul pe deasupra surubelnitei se aprinde, am facut asta si cu cele 2 pompe si la ambele se intampla la fel, daca pun doar surubelnita fara sa ating partea de sus cu degetul nu se aprinde, daca pun degetul se aprinde ledul, ce inseamna asta? ca exista tensiune pe obiectele respective? nu de alta dar si pe partile metalice ale boilerului se aprinde ledul cand fac acelasi procedeu (care nu este in priza dar care sunt conectate tevile de apa la pompele respective)

| outsidethebox a răspuns (pentru PringAloe):

Cand pui degetul deasupra surubelnitei / lampii, inchizi circuitul, cu pamantul, deci există tensiune, precum ma si asteptam, de aceea am insistat sa chemi pe cineva!

| PringAloe explică (pentru outsidethebox):

Da.
Aparent priza la care este conectat UPS-ul are 3 fire, deci are impamantare (nu am masurat)
Oricum maine am sa vad exact care este problema cand o sa vina persoana respectiva. multumesc mult!

| outsidethebox a răspuns (pentru PringAloe):

Cu mare placere!
Doamne ajuta!

| PringAloe explică (pentru outsidethebox):

Impamantarea era de vina, impamantare pe instalatia electrica exista, insa dintr-un anumit motiv ea nu mai functiona asa cum trebuie, solutia a fost urmatoarea, bagat un electrod de impamantare in pamant (in cazul meu de 1.5m bagat la 1.2m ca atat am reusit sa-l bag) legat de el un cablu din cupru galben/verde de 10mm pana in partea unde aveam eu conectate toate cablurile de impamantare a diferitelor dispozitive electrica (pompe, centrala etc) am elgat fiecare fir de impamantare cu cel de 10mm si problema mea s-a rezovolvat, am testat cu creionul si nu mai exista tensiune pe instalatia de apa, am vorbit cu 2 persoane legat de problema mea, 1 care este un instalator dar care a mai facut si lucruri pe la electrice care culmea mi-a spus ca s-a fisurat nu stiu ce la pompa si ca ea trebuie schimbata (o pompa care m-a costat peste 25 milioane si care inca costa atata) pe cand pompa funciona perfect, al 2-lea mi-a zis ca este de la impamantare si ca nu exista sa se fisureze pompa si sa faca apa contact cu partea electrica al pompei ca sarea siguranta sau se ardea pompa, el mi-a sugerat treaba cu impamantarea si uite ca s-a rezolvat (al 2-lea este instalator & electrician).

| outsidethebox a răspuns (pentru PringAloe):

Bine ca te-ai ocupat, felicitari!

| outsidethebox a răspuns (pentru PringAloe):

Of, ar fi bine sa verifici daca priza are împământare, nu e ok nici daca o singura persoana simte...
Daca are, suna la service sa iti faca o verificare.

| RecKinul a răspuns:

Iați o lampă de control pentru a verifica și urmează exemplu de la primul răspuns.