| DarrelL1999 a întrebat:

Salut.
In vara vreau sa aduc niste modificari la o casa batraneasca de la tara.
Acoperisul a plecat putin intr-o parte de sus de tot, unde este perete si dupa vine imediat acoperis. Vreau sa il schimb, blana, tabla, si sa repar acea plecare a peretilor din stanga si dreapta. (E plecat din stanga spre dreapta putin)
As vrea sa stiu costul daca stie cineva. Nu vreau tabla / tigla scumpa. Inlocuirea lemnului si sa pun tabla noua.
Vreau sa izolez casa pe afara
Vreau sa fac o baie si o bucatarie
Vreau sa pun parchet in doua camere 12mp, sa le mobilez si sa indrept peretii si sa aduc acel aspect de modern cat de cat.
Vreau sa fac si niste porti din fier forjat dar nu foarte sofisticate va dati seama. Sa arate dragut.
Cam cat ar trebui sa investesc in tot ce aduc nou + manopera?
Va rog sa imi dati raspunsuri clare si complete.
Ideile sunt bine venite. Multumesc!

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu poti primi raspunsuri clare si complete. Lucrarea nu e una simpla, si din experienta stiu ca degeaba stabilesc un pret cand mi se spune despre lucrare, ca, dupa ce vad ce e de lucru, realizez ca e cu totul altceva, deci doar un meserias vazind la fata locului iti va spune un pret estimativ, care si asa poate sa difere, pentru ca pe parcursul lucrarii pot aparea surprize si costuri in plus, si te trezesti ca trebuie sa scoti pe parcurs mai multi bani decat credeai ca e investitia. Oricum, si asa, e regula, in general cu aproximativ 15% costa totul mai mult la sfarsit decat a fost presupus a inceput, tocmai datorita situatiilor neprevazute.
Nu stiu daca iti vor ajunge 4000 de euro pentru totul. Pentru ca vrei sa faci o baie si bucatarie, dar nu stim nimic despre amplasare (peretii comuni, separari), suprafata, dotari (gresie-faianta, instalatii), etc. Si pentru ca vrei sa faci si izolatia exterioara, si aceea costa, si nici macar nu ne zici ce suprafata ai de facut. Si poti sa o faci in variata economica cu polistiren de 2 cm grosime, sau normal, de 5 cm, sau, cum au facut altii, de 10, ceea ce presupune o izolatie formidabila, dar nu cred ca te gindesti tu la asa ceva.
O sugestie cu privire la acoperis. Decit sa iei tabla lisa (dreapta), care are nevoie de meseriasi pentru a o pune, pentru ca necesita acele indoituri la imbinari, mai bine gindeste-te la tabla cutata, care se monteaza mult mai usor. Desigur ca asta impune o schimbare a structurii din lemn, dar inteleg ca asta si vrei sa faci. Sa nu te bagi la tabla gen Lindab, e scumpa. Eu mi-am facut o cabanuta cu tabla cutata si arata foarte bine, imi faceam probleme ca luasem tabla cea mai ieftina, pentru ca si ca grosime era cea mai mica, de 0, 35 mm, dar faptul ca tabla a fost subtire, deci usoara, la montaj a fost aproape o joaca de copil. Mi-era teama ca nu va tine la zapada mare, dar deja e al patrulea an in care nu s-a intimplat nimic, desi au trecut doua ierni cu zapada foarte mare, insa si azi tabla arata ca in ziua in care am pus-o (desigur ca si structura de lemn pe care am pus-o a contat si conteaza). Una din putinele situatii in care am lucrat foarte ieftin si foarte bine happy.
Cit despre porti, pot sa ti le fac eu, am meseria de sudor la baza. Hai sa zicem ca le primesti ca bonus, la pret de TPU happy. Pe bune, aici ne ajutam intre noi, si pentru ca intr-un moment critic cei de pe TPU au fost linga mine, si eu vreau sa ii ajut pe cei de aici cand am ocazia. Deci costul va fi minim (incepind de la o sticla de suc de 2 l happy, cu privire la asta ne vom intelege).

| LittleBugsBunny a răspuns:

Pentru acoperis iti recomand sa schimbi cu totul lemnaria ( sulinari, grinzi etc din moment ce vrei sa pui tabla ar fi pacat sa o pui pe lemnaria veche plus ca pentru tabla scandura se pune una langa alta spre deosebire de tigla unde mai poti lasa un spatiu, de asemenea daca vrei ca pe tabla sa ai si opritoare de zapada pentru a prevenii caderea zapezii de pe casa si a avea astfel accidente iti trebuie iar lemnarie solida)

pentru perete din moment ce ai spus ca e o casa batraneasca presupun ca e facuta din chirpic tencuit ulterior si de aia a si plecat s-a inmuiat peretele vorba aia ploaie zapada etc deci eu ti-as recomanda sa il refaci de la 0 din moment ce faci si acoperisul ar fi aiurea sa il strici pentru ca iti cade zidul peste 10 ani)

costul difera in functie de ce tabla pui, marimea acoperisului, tipul de lemn folosit, meseriasii pe care ii iei, etc

pretul pe izolare difera iar in functie de meseriasii pe care ii ai ( eu am patit-o cu unii care taiau la polistirenu ala de parca il cresteam in gradina, deci risipa de material) si desigur de marimea casei. Pentru baie si bucatarie ce sa zic e mai scump daca nu ai apa trasa in casa pentru ca trebuie sa sapi pentru tevi sa spargi etc eventual sa bagi si un hidrofor care sa iti traga apa in casa etc deci pretul difera in functie de ceea ce ai de facut pe acolo si de mana de lucru ( mai ales mana de lucru iti da diferente de pret si evident ce materiale folosesti, cum faci bucataria/baia ce pui prin ele etc)

cat despre parchet ai diferente de pret in functie de tipul parchetului ( lemn, rezistenta la apa, rezistenta la uzura au aparut toate tipurile imposibile, grosime etc) dar nu ar trebui sa fie mai mult de 2000 de lei cu totul

de porti nu stiu ce sa iti spun ca d-astea nu am facut

| DarrelL1999 explică (pentru LittleBugsBunny):

Peretele să îl schimb cu totul nu cred că am cum deoarece în casă locuiesc persoane. Deci este plecat doar puțin o parte sus de tot... atât. Iar manopera de baie bucătărie nu cred că va fi scumpa am un vecin. Mă gândesc doar la acel acoperiș cât m.ar duce cu totul. Apa curentă am în casă. Dar trebuie schimbată canalizarea pentru ca este prea mică și se înfundă des. Wc nu este în casă
Ai spus 2.000 lei sau ai vrut să spui 20.000? TOT.

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru DarrelL1999):

2.000 pentru parchet plus manopera asta presupunand ca nu iei cine stie ce excentritate de parchet

p.s parchetul se taie cu soricelul si vei avea nevoie de o dalta speciala sa "bati" de asemenea trebuie batut o data la doua trei randuri pentru a nu se vedea imbinarea dintre bucati

cat despre perete daca e plecat doar sus il poti face cand schimbi lemnaria si acoperisul

| DarrelL1999 explică (pentru LittleBugsBunny):

La izolație, baie, bucătărie, și îndreptat pereți și parchetul eu aș avea un vecin care nu mi ar lua așa mult e meseriaș. Dar la acoperiș trebuie sa bag oameni. Cam cat crezi ca m ar duce toată lucrarea? 4000 euro ajung?

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru DarrelL1999):

Depinde ce tabla pui, ce lemn pui, cat e acoperisul, dar ar trebui sa ajunga

| DarrelL1999 explică (pentru LittleBugsBunny):

4000 euro pentru toate, nu doar acoperiș.

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru DarrelL1999):

Mda ar trebui sa fie ok din moment ce investita principala va fi acoperisul la care nu ai atat de lucru si portile