| ibaal a întrebat:

Salut,
Intrebare pentru gospodine! laughing
Am comandat prin glovo,drojdielaughing
In fine si altele, dar, vine baiatu' asta cu o caruta de drojdie uscata (cat am comandat) laughing numa' ca vad acum ca expira chiar luna asta...03. 2020...
Intrebarea mea.
O mai fi buna? Cat timp se poate folosi?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Le poti folosi linistit inca chiar cateva luni, daca le pastrezi in loc uscat si rece.
Evident, va trebui sa faci si cateva camioane de paine sau prajituri, sa se consume. big grin

| mihai69 a răspuns:

De bună, e bună. Pentru cât timp însă... greu de spus. Dar estimez că minimum o lună.

| WhiteLife a răspuns:

In principiu poți să o folosești ceva mai mult decât scrie pe ambalaj, dar că sa fie sigur, înainte să faci compoziția, pui drojdia cu putina apa călduță (sau lapte) și o linguriță de zahar într-un bol și aștepți 15 minute. Daca face bulbuci și crește e vie și o poți folosi, daca nu, degeaba o pui in aluat, pentru că nu va creste.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Asta e dezavantajul cumparaturilor alimentare online...
Mai bine n-o folosesti.

| adelina29 a răspuns:

De pățit, nu pățești nimic nici dacă o consumi peste câteva luni. laughing
În ideea asta, o poți pune liniștită în congelator (îi prelungește considerabil viața) și o folosești de acolo până remarci că nu mai crește pâinica.

| lemonn3256 a răspuns:

Eu zic mai bine sa nu faci laughing)
Daca zici ca e uscată, clar ca e expiratălaughing

| ibaal explică (pentru lemonn3256):

E de-aia la pliculet! Granulatalaughing Vad pe net tot felul de pareri, dar, ma gandeam c-o fi incercat vreo doamna si stie daca o mai fi buna sau nulaughing

| lemonn3256 a răspuns (pentru ibaal):

Nu e buna, zic eulaughing

| ibaal explică (pentru lemonn3256):

M-ai nenorocitrolling on the floor
sa vezi ce-mi face nevasta-mea cand ajunge acasalaughing
mai trageam speranta ca spune lumea ca e bunalaughing
A mai patit-o ea sa ii aduca astia de la glovo expirate si a zis sa trec eu sa vad pe ce pun manalaughing
Astia iau, nu se uita la datalaughing
Da' cine naiba sa mearga prin magazine acumlaughing

| Jahseh a răspuns:

Pana la sfarsitul lunii poti sa o folosesti

| robert2107 a răspuns:

Taree :)) eu am gasit drojdie uscata aici https://www.drojdieuscataonline.ro/
Sper sa va ajute si pe voi si clar nu veti gasi tot drojdie uscata expirata. Spor la gatit!