Întrebare recomandată | TheDarkCristi a întrebat:

Salut lume, cum as putea sa fac sa germineze semintele de curmale? Urgent.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Eu știam că pentru o germinare mai sigură, atunci când scoatem sâmburele din curmală, e bine să o facem în așa fel încât să rămână acoperit de pielița aceea subțire ca o foiță de țigară.
se pune în pământ și se udă regulat, NU în exces!
Nici vorbă de polizat sau alte chestii, cine crezi că polizează porumb, sau nuci de cocos ca să răsară?!? O sămânță căreia îi distrugi învelișul e ca și moartă.
Am deja câțiva curmali, unii au ajuns chiar mărișori, având peste 30 de ani. Dar am mai pus și acum vreo 10 ani, și și ăia au crescut frumos.
Se țin doar în ghiveci, preferabil în casă, la lumină.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pne semintele undeva la cald, si pamint nisipos.Ca sa germineze si mai repede polizeaza semintele, daca intelegi ce zic, cu o piatra ceva cu stiu si eu ce ai subtiaza invelisul ala lemnos, dar fara sa il crapi sau chestii de astea. Polizezi asa mai mult de jumate din grosimea lemnului, vezi tu faci probe chiar de strici ceva oricum ai de unde lua.Deci ori le pui vara afara ori in casa daca afara e frig.Adica in afara de vara plantele alea nu rezista.Dei trebuie tinute in casa toamna primavara iarna

| minrest a răspuns:

Nu e nevoie de un tratament special, eu am vazut in repetate randuri ca germineaza. Daca ai incercat si nu ai reusit, incearca cu alte seminte, de la alta marca. Puse in pamant, in ghiveci, iese o planta ca un fir de iarba lung si gros, iar dupa un timp se usuca. Afara nu rezista, clima e prea rece pentru curmal.

| AnaM007 a răspuns:

Eu le-am pus in pamant. Am uitat de ele. Dupa vreo 2-3 luni au aparut plantele. In primele momente nu-mi reaminteam ce am plantat happy