| Constantinx1 a întrebat:

Salut, m-a poate ajuta cineva cu o informație despre câteva sticle de vin vechi franțuzești ani 1955, 1961,1964,1976,1978,1982,1983. M-a interesează sa aflu valoarea lor reala. Merci

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de soiul vinului si de numele podgoriei.
Ca de bei un vin din 1955 este otet acum, dar are valoare sentimetala.

| Violleta2022 a răspuns:

Aici am gasit cateva comentarii intre un expert de vinrui vechi si cativa novici, poate ii puteti scrie acelui tip, sa va evalueze vinul:

http://cipwine.blogspot.com.au/......vechi.html

| relian a răspuns:

Treb sa spui ce vin este.Te duci pe Ebay si scrii, cauti wine 1961 Merlot France si acolo gasesti preturi, vezi cu cit vind aia si iti fai idee cam ce ai.Deci scrii anul, cum se numeste, ce scrie pe eticheta si tara de proveninta.Dar scrii in engleza can ro nu gasesti mare lucru.Asa faci cu orice vrei sa afli, indiferent ce ai si sticle de lampa daca ai pe ebay afli, acolo se vinde orice.laughing

| Constantinx1 explică (pentru relian):

Am intar pe eBay, am intrat pe google si nu am gasit mai nimic,... asta am încercat înainte sa postez aici. Asa cum Gretta mi-a scris mai sus sa contactez un expert, am făcut si asta, si ce credeți ca mi-a scris expertul nostru in vinuri? Ca el a cumpărat sticle asa cum am eu si cu 1€ sticla! Oare? In cazul in care orce vina Lidl costa 2, 99€ cel mai ieftin, oare spune el adevarul? sau e un expert? Sau ar specula cumva sa cumpere vinul meu pe un preț de nimic si sa îl valorifice el după? Oricum dacă ar fi atât de ieftin îl mai țin in pivnița încă 40 de ani si apoi cred ca ar fi vreo 3€/sticla.

| relian a răspuns (pentru Constantinx1):

Nu ai cautat bine. Pune o poza aici cu o sticla dar sa se vada eticheta, totu ce este scris si iti spun eu cit costa.Ce spui tu ca 1 euro sticla pai mai mult costa si o sticla de vin nou facut la cucieti din deal de nea ion laughing asa ca nu stiu ce ai gasit tu sau expertu ala.Du-te la magazin si vezi cit costa o sticla de vin de anul trecut facuta in ro nu sa zic franta sau mai stiu eu unde, asa ca idee.Sa nu spui ca o sticla de vin costa un euro la supermarket.In sf fa cum vrei, dar nu-i da aluia nimic. Vorba ta le tii pentru tine la bei cid o sa ai o mie de ani laughing

| Constantinx1 explică (pentru relian):

Cum sa pun poze aici? Ca nu prea m-a pricep.crying(
1.Richevel Beaujolais Patriarche Pere& Fils
2.Beaujolais Richevel Patriarche Pere& Fils 1961
3.Dourthe Freres 1955 Chateau Saint-Paul

| relian a răspuns (pentru Constantinx1):

Mda nu prea gasesti asa vechi, probabil nu-s cautate.Am vazut ceva o suta si de dolari sinca una in action in Italia, dar nu cred ca faci mare chestie, asa ca tinele sau bea tu, oricum nu cred ca or fi scumpe dar nici 1 euro cum ti-a spus nu stiu cine.Ala primul de anul ytrecut este peste 12 dolari sticla, deci n-ar cum sa fie 1 euro ce ai tu.Am avut un amic care se oocupa dar nu mai vorbesc cu el, bine ca se pricepea mai mult la bauturi spirtoase whisky chestii de genu asta.O sa mai intreb dar nu stiu cand o sa am timp pe la un magazin mare.Dar nu promit.