| Turtoi_Bogdan_1977 a întrebat:

Salut.

M-am mutat intr-un imobil P+2 cu 6 apartamente. Ca proprietar, vreau sa stiu cine a construit imobilul, sa am documentatia constructiei mai ales ca vreau sa fac niste modificari la reteaua electrica si sa mut trecerea unor tevi prin perete. Habar nu am pe unde trec firele si tevile si am nevoie de planuri. Unde ma pot interesa de planuri, cine a construit, etc? Am dreptul ca proprietar de apartament sa le detin?

Multumesc.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca planurile te vor edifica prea mult, instalatiile nu sunt neaparat detaliate in proiect, nefiind obligatorii pentru obtinerea autorizatiei de construire, iar daca totusi au fost, nu poti fi sigur ca executantii lucrarilor le-au si respectat cu precizie.
Daca vrei sa vezi exact traseele, mai bine apelezi la un specialist. Firmele serioase detin aparatura cu care pot urmari traseele firelor si ale tevilor prin pereti.
Daca vrei sa faci singur lucrarile, iti poti cumpara si tu un astfel de detector, am vazut chiar unul care se atasa la telefonul mobil, dar nu stiu sa iti spun preturi. Atentie la materialele utilizate (de exemplu daca s-a folosit PPR la instalatii, nu orice detector e bun) si la adancimea de detectare.

| alessia5158 a răspuns:

Dezvoltatorul imobiliar de la care ai cumparat ar trebui sa detina proiectul tehnic al constructiei fara de care nu ar fi primit autorizatia de construire.Proiectul tehnic contine, pe langa alte documente, si schemele instalatiilor.

| Turtoi_Bogdan_1977 explică (pentru alessia5158):

Nu am cumparat de la dezvoltator. Firma care a construit acum 10 ani nici nu cred ca mai exista.

| alessia5158 a răspuns (pentru Turtoi_Bogdan_1977):

Meseriasul care va executa instalatia trebuie sa aiba un detector de cabluri, tevi ingropate---nu vad alta solutie de rezolvare in atare situatie!

Bula
| Bula a răspuns:

In Cartea Funciara sunt inscrise documentele de autorizare precum si primul proprietar.
La primarie exista documentatia tuturor cladirilor autorizate, de unde poti solicita copii despre planurile electrice si de instalatii (apa, canal, gaz, icalzire).

Daca nu gasesti nici o documentatie, atunci poti apela la meseriasi care cunosc cum se cauta coductele in perete.

| Turtoi_Bogdan_1977 explică (pentru Bula):

Electrice da, dar conducte de plastic cu sa detecteze?

| Bula a răspuns (pentru Turtoi_Bogdan_1977):

Si traseul conductoarelor de plastic se poate afla, cu detector, introducand fir metalic pe tronsoane, dar si vizual, prin deductie logica.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Primarie big grin la arhiva sunt planurile tuturor cladirilor din oras/sector.

| Kyttynna a răspuns:

Intereseaza-te la administratia blocului. Ei trebuie sa detina aceste informatii.

| KlArt a răspuns:

Da! Aveți dreptul! Cerere scrisă către administratorul clădirii sau către primărie.