| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Măslina este fruct sau legumă?
Dar avocado?
Care răspundeti si argumentați nu doar vă dați cu părerea că așa credeți voi și fugiți...

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Știința spune așa:
Fructele sunt rezultatul procesului de polenizare, deci inițial sunt flori.
Roșiile, deși în conștiința colectivă fac parte din categoria legumelor, sunt de fapt fructe, pentru că floarea polenizată devine fruct. Ardeii la fel. Castraveții idem.
În cazul tău, măslina e fruct, face parte din aceeași familie cu cireșle.
Legumele nu se dezvoltă din flori polenizate. Cartofi, morcovi, salată, varză, brocolli, etc sunt legume.

| maphiotul a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Si avocado?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru maphiotul):

Fruct

| maphiotul a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Ce sa zic..am mers pe incredere si ti-am dat funda desii nu is convins 100%
O sa verific si la cantarul de la kaufland sa vad unde le-o trecut laughing

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru maphiotul):

Legume amândouă la Kaufland pentru că ei le descriu după cum sunt stabilite în mentalul colectiv. Omul de rând știe ca fructele sunt dulci, și ar fi ciudat să găsească roșii sau castraveți la fructe. Conopida dpdv științific e o floare, cu toate astea e pusă la legume, nu la flori.

| maphiotul a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Ok,mersii

| maphiotul a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Bine ca pepenele e legumă si lo trecut la fructe.

36 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pixul este obiect, un instrument de scris sau o rechizita?
Cam asa e si cu maslina, ea este un fruct al pomului numit maslin dar este folosit printre altele in alimentatia omului, deci gastronomic poate fi incadrata si la legume. Si pentru ca se utilizeaza si ca materie prima in productia de ulei, este in acelasi timp si o planta tehnica, impreuna cu sfecla de zahar, floarea soarelui, aluna, canepa, inul samd.
Raspunsul desemnat castigator este total gresit. Rosia, castravetii si ardeii sunt (si) legume, chiar daca din punct de vedere botanic sunt in acelasi timp fructele unor plante, pentru ca legumele sunt definite in dex ca si plante cultivate pentru hrana omului, indiferent ca se consuma radacina, tulpina, frunzele, fructul sau semintele plantei respective.
In concluzie, maslina este fruct dpdv botanic si leguma dpdv gastronomic.

| relian a răspuns:

Din pct de vedere botanic este un fruct. Din pct de vedere culinar, este fruct.Mergi la o librrarie,ia o carte de legumicultura si vezi acolo ce plante fac parte din categoria asta.
Esti convins ca rosiile, ardeii is fructe si nu legume? Eu iti arat carte de legumicultura de nivel superior,unde tomatele,ardeii,catrsvetii,etc is la legume nu la fructe. Vrei dovezi? Ia singur cum am zis dovada de la librarie.
Din punct de vedere botanic nu exista legume,fructe da,dar legume nu.

Culinar,Legume sau fructe este numele dat unei categorii de plante folosite in alimentatie.
Daca vrei sa retii ceva bun,era f simplu sa cauti pe google,nu sa dai raspuns castigator unuia care habar nu are ce vorbeste,mai vad si altii si ia de bun raspunsul gresit.

Cind mergi la supermarket unde gasesti tomate,castravezi,la raftul fructe sau legume? La legume bineinteles.

Stiind chestia asta tu ai bagat raspuns cistigator la plesneala,unde pui ca nici nu tea lamurit,n-a raspuns la intrebare,nici nu stie respectivu.
Maslinu nu se cultiva,nu creste in tara noastra,deci trebuie cautat in Grecia,Italia si tari unde creste,la ce categorie lau pus aia.

Deci exista din punct de vedere botanic fructe,dar nu exista legume laughing Asa si salata face fructe,orice planta face fruct, asta daca ne referim din pct de vedere botanic.
Maslinul sa iti raspund la intrebare este fruct atit din pct de vedere botanic cit si culinar, este incadrat la fructe, deci il gasesti in tarile unde creste la Pomicultura.
La fel avocado, este fruct.

Faptul ca il consumi la mincare tea dus in eroare, tu si multi cred ca daca folosesti la mincare o planta, gata deja este leguma.

Uite o leguma de exemplu care o folosesti ca desert, sau cand iti este sete etc.Pepenii toti is de fapt legume.
Faptul ca fructele is dulci, aia nu inseamna ca totate is bagate la categoria Pomi.

laughing am vazut ai spus,varza de bruxel creste in copac laughing copac esti tu,banui nu ai vazut niciodata in viata ta o varza,pana si numle ii spune varza,deci ai vazut tu varza sa creasca in copaci?
Nu mai semnaliza ca da prost,nu creste nici in copaci mari,nici in copaci mici si nici in tufisuri,varza este varza si atit,faptul ca are o tulpina vegetala mai inalta,aia no face pom laughing pentru ca nu-i lemnoasa, pomi is considerate plantele lemnoase, ma rog e chestie botanica, nu intram acu in amanunte.
Daca vrei sa veririfici,intreaba un elev de la liceul de agricultura,sa iti spuna din cartea de Legumicultura ce plante is bagate acolo, ori gasesti cum am spus pe la librarii carti de legume, te duci o rasfoiesti si vezi ce plante is incadrate ca legume.

| maphiotul a răspuns (pentru relian):

Băi cu ochi mai intereseaza-te...varza de bruxelles crește la inaltime de sol ca intr-un fel de pomișor.nu inaltime de 10 metrii si nici in copac.tie trebuie sa iti mentionez expres si la fix cu exactitate toate detaliile?
Si am mentionat ca am dat funda dar nu is convins 100% si nu ma convins nici comentariul tau de
Așa ca marș de aici si cântă la alta masă

https://www.botanistii.ro/......ta-leguma/

| maphiotul a răspuns (pentru relian):

Am scris,, băi *** cu ochi" dar văd mi-a corectat TPU, sorry boss

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Vorbesti ca un clocitlaughing cand nu esti convins de ceva nu lua decizii,desi ma doare undeva ce dai tu si cui dai ceva.
Sa ma intereseze ca barza creste la inaltime de sol laughing normal ca doara nu creste in sol laughing omule nu mai scrie nimic ca te faci de tot rahatu.
In sol cresc arahidele,deasupra solului cresc majoritatea plantelor,ca parti ce le consumi,tot in sol cresc si cartofii.

Mai agarici tu imi spui mie sa ma interesez,ba esti cu capu, vrei sa ce? Sa iti zic ca am facut scoala pentru asa ceva, nu spun ba din ca ai vazut tu cu ochii tai, asa multi vad putini si stiu ce vad.

Ai spus copacel mic, intr-adevar copacii, arborii is calsificiati asa pe 3 categorii mari mijlocii si mici laughing deci un copac mic exa ct asta ai scris copac mic,acolo creste varza de bruxel laughing
Vrza aia este varza,faptul ca creste mai sus decat cea normala no face copac.

"Si varza de Bruxelles crește intr-un copac mic" asta ai scris tu,sau nu mai recunosti? Deci este scris clar,fara loc de alte interpretari,asa ai scris ca si varza de bruxel creste intr-un copac mic si nu este fruct.

Daca nu stii sa te exprimi nu mai scrii,nu veni sa vorbesti ca la stina,mars de aici,ba mocanule,asa sa vorbesti cu mata care te-a facut nu cu oamenii pe aici.
Vii ca habarnistu ala sa intrebi ceva,dar jignesti lumea pe aici,daca nu spun aia ca tine.
Tu vrei sa afli ceva bun,sa retii ceva bun sau ai venit ca mai stiu eu ce indoctrinat sa iti impui pctul de vedere?
Ti-am spus clar, cauta la o librarie o carte de legume si vezi ce plante is trecute acolo ca legume.
Daca nu stii unde sau ce sa cauti spune, vrei sa iti fac poza sa iti arat? Nu am cui, la unu care vorbeste ca la stina, unu care nu accepta ce spun altii, ce sa iti mai arat.
Varza aia ce spui tu creste pe o tulpina vegetala.La inaltimea aia? Pai si semintele de salata tot cam la inaltimea aia stau ca si la varza aia ce spui tu.
Floarea si semintele de varza normala,cresc mult mai sus ca varza de bruxel,ala ar trebuie sa fie copac sau ce?

Deci comentariu meu nu tea convins? Cum am spus nu are nimeni pe cine convinge,tu esti un de asta cj ochelari de cal,care numa ce stie el e bun,sa te conving mai mult decat am spus nu exista laughing

Daca nu vrei sa vezi adevarul,aia este fix problema ta,dar nu veni ca la stina,ca tatele alea in piata si sa jignesti pe altii pe aici.

Cum poate careva sa te convinga? Nu am cum sa iti arat carti,am si carte de legumicultra americana,unde ca si in RO aceleasi plante is trecute acolo.
De aia am zis mergi acolo la tine unde locuiesti,la o librarie,trebuie sa aiba pe acolo o carte de lelgume,chiar si de asta de amatori, astea is facute tot dupa alea profesioniste, si fara sa cumperi cartea, o rasfoiesti si vezi ce legume is trecute

Deci sa inteleg ca nu te poate convinge nici o carte daca o vezi? Ok am inteles, pe viitor trebuie sa stau departe de unu ca tine, ramii cu ce crezi si ce stii tu.

| maphiotul a răspuns (pentru relian):

Taci drequ ca ai vocabular de gay, inofensivule
Te-ai mai și chinuit sa scrii ditamai pomelnicu, chiar ai crezut ca il citesc?

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Stiam ca nu il citesti si stii de ce? Pt ca am vazut cit de competent esti, adica nu poti rumega mai mult decat o fraza scurta din 2-3 cuvinte laughing

Cind vezi asa povestire mai lunga deja te blochezi, nici nu mai esti capabil, cred sa citesti.
Dar stai linistit ca majoritatea is de astia ca tine, atit fraza scurta din 2-3 cuvinte, ori Da, NU cam atit poti pricepe.Dar asta e, fiecare cit poate duce, de unde nu-i nici Dzeu nu poate laughing

| maphiotul a răspuns (pentru relian):

Si verifică cine a jignit primul bă sugaciule.eu doar am ripostat la jignirile tale si a lui celalalt k@k@t.nu ai fii vrut sa cedez si sa accept sa ma jigniti voi?

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Ba popaindaule,cine a jignit primul? Tu ca esti venit,aterizat pe aici direct de la stina din deal laughing
Sa vreau sa cedezi tu ce anume? Pai ma mormolocule,tu esti ala care a pus intrebarea,deci tu trebuie sa accepti orice raspuns,indiferent cai bun sau rau,trebuie sa multumesti celui care raspunde, iar daca nu-ti este pe plac, treci mai departe, nu treci la jigniri.
Consideri ca ai fost jignit ca am zis eu ca varza nu creste in copac? Apoi am zis copac esti tu daca crezi asta?
Nu team facut copac, am spus copac esti tu daca crezi asa ceva, deci nu vad unde este jignirea.

Iti zic eu ce tea deranjat.Ca am venit eu sa iti arat tie unde sa cauti,ce sa cauti.Dar ce am spus a fost f frumos,nu tiam trimis linkuri,eu consider pe aia care dau linkuri ca te face prost, pentru ca si tu si mai oricine poate sa caute acel lucru pe net.

Deci eu tiam dai idee si de aia clara, deci dovada ce sa cauti sa vezi si sa retii ceva bun.
Daca tias fi spus ca eu am facut scoala pentru asa ceva, normal ai fi gasit tu ceva sa spui laughing
Cam asa sta treaba sugaciule laughing nu mai suge tigara aia ca nu-i sanatos laughing pui intrebare, accepti raspunsurile, ba trebuie sa si multumesti

| maphiotul a răspuns (pentru relian):

Eu nu am jignit vreodata pe cineva fara sa fiu jignit
Dar nu is omu' care sa corespund proverbelor,, cel deștept cedeaza" sau,, daca iti dă o palmă intoarce si celalalt obraz" si nici,, capul plecat sabia nu il taie"

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Serios? Vad te contrazici singur,mai devrele mai facut de toate,fara ca eu sa fi spus ceva tie,in afara ca am scris mai mult,dar sa iti arat cum sta treaba.
Deci trebuie sa dau raspuns scur Da sau NU? asa si daca as fi spus Da sau Nu ai fi crezut? Ai cerut dovezi clare laughing sau ce ai spus tu,ai zis care nu stie sa nu te incurce.
In sf vorba multa saracia Rominului,a omului voiam sa zic.
Sa fii sanatos,stai linistit ca nu is suparat,fiecare face ce vrea,poti sa spui orice,nu ma deranjeaza,eu doara am vrut sa lamuresc treaba cu fructele si legumele.

Daca nu citesti tot ce scriu,nici nu poti sa iti faci o idee,nu ai cum.

Am spus ambele is fructe din pct de vedere culinar,alimentar zii cum vrei,atit avocado cit si maslinu.Dar daca as fi spus doara fraza asta ce dovada ar fi?
De aia am scris mai mult,sa dau mai multe informatii,eventual trimiteri catre anumite surse.
Eu am carti de la facultati,chiar am si Legumicultura,iar acolo is trecute toate legumele cultivate si consumate in RO.
Am si Pomicultura,unde la fel is trecuti toti pomii si arbustii fructiferi.

Am si Constructii si f multi carti,toate de la facultati,deci ce se invata in facultati,caerti dupa care invata studentii.

Am spus am si una de aici din state,o am linga mine,pomicultura si legumicultura,iti pot arata,pot face poze si sa iti arat.
Am citit din carti nu din auzite,ori ce spune unu altul pe netu asta.

Se ajunge la jigniri stii de ce? Tot din cauza ta,ca dupa ce omu iti da un raspuns tu il arunci cit cole laughing ori il faci sugaci, sau hai nu mai ma deranja, stiam si eu ca maru creste in pom si altele genul asta.

Ok numa bine si ce sa mai zic, ramii cu ce stii, ori ce crezi, este alegerea fiecaruia sa faca si sa aleaga ce doreste.Bafta

| relian a răspuns:

laughing auzi la peste prajit,asta ce i-ai dat raspuns cistigator, auzi si tu,maslinu face parte din familia ciresului laughing hai baga Guta laughing

Ciresul face parte din fam Rosaceae,adica ca si marul,ca si prunu,ca si macesul si etc.
Maslinu face parte din fam Olivaceae, adica la un loc cu Lemnul ciinesc, cu iasomia, cu liliacul, sa vezi unde dai si ce crapa laughing deci stiinta astuia, asa parca a bagat nu? Stiinta spune asa: laughing am citat din peste prajit cu brocoli laughing

Stiinta lui probabil o fi aia radio sant, dar e bun si asa, omu daca asa crede, il lasam sa creada ce doreste el laughing

| Catrice a răspuns:

Și legumele sunt fructe.

| maphiotul a răspuns (pentru Catrice):

Așa că...

| Catrice a răspuns (pentru maphiotul):

Ca?

| maphiotul a răspuns (pentru Catrice):

Asa ca. poate fii o confuzie

| maphiotul a răspuns (pentru Catrice):

Poate fii sau leguma sau fruct zic eu
Si parerea mea personala ca ar fi mai mult legume decat fructe

| Catrice a răspuns (pentru maphiotul):

Științific vorbind, toate sunt fructe.
Ca nu sunt dulci sa fie fructe asta e alta poveste.

| maphiotul a răspuns (pentru Catrice):

Păi da.
Nu stiu ce sa mai cred

| gabicoo a răspuns:

Măslina e bilă de biliard!
Argument: Într-un bar o maimuță mânca măsline dar mai întâi le băga în fund și după aia in gură! Un client nedumerit îl întreabă pe barman de ce face maimuța ceva așa de scârbos!
Barmanul îi răspunde: Săptămâna trecută a înghițit o bilă de biliard, iar acum verifică dacă corespunde calibrul!
Avocado e cactus! Dacă nu mă crezi verifică așa ca in exemplul de mai sus!

| maphiotul a răspuns (pentru gabicoo):

Bună asta laughing

| maphiotul a răspuns (pentru gabicoo):

Am vrut sa-ti dau fundă ma jur laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Măslina este un fruct care crește intr-un copac.

| maphiotul a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citeste odata ce am scris
Aia stiam si eu ca, creste intr-un pom

| maphiotul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si varza de Bruxelles crește intr-un copac mic
Asta inseamna ca e fruct?
Tocmai am zis in postare sa argumentezi sau vezi-ti de treaba si nu ma incurca

| maphiotul a răspuns:

Si tu du-te in cristoșii mătii si suge-mi *** de fraier

| IarsiIar a răspuns:

Maslina: fruct. Creste in copac si confirma si wikipedia https://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83slin
Avocado (fructul care nu imi place): fruct, aceeasi explicatie https://ro.wikipedia.org/wiki/Avocado

| maphiotul a răspuns (pentru IarsiIar):

Faptul ca, crește in copac nu e relevant
Pe wikipedia am cautat si nu am gasit referire
Ma mai uit odata acum

| maphiotul a răspuns (pentru IarsiIar):

Am gasit, dar nu se confirmă ca e fruct nici unul dintre ele
Se face referire la fruct cum ca ar fi rezultatul acelui copac sau cum sa ma exprim

| IarsiIar a răspuns (pentru maphiotul):

Mai uita-te. Ca scrie clar.