Întrebare recomandată | Illuminati2016 a întrebat:

Salut.Mi-a dat cineva un corp de neon 2x 36w si doua tuburi led 6500k.Am indepartat balasturile sa fac legatura direct la 230v cu starter led, dar vad ca tuburile astea palpaie aproape insesizabil pe fluctuatiile de tensiune. Am becuri led in toata casa iar acestea nu palpaie deloc cand pun camera telefonului pe ele sa focalizez, dar tuburile astea led palpaie ca tuburile fluorescente clasice. Vreau sa imi iau alte tuburi pe la 4000k dar de unde stiu eu daca imi iau teapa si palpaie si acelea? M-am gandit la Philips dar nu stiu daca sunt de incredere ca am vazut ca si pe unele dintre ele palpaie

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la vedere directa nu se observa palpairea, doar prin filmare cu telefon, atunci rezolvarea este simpla:
Trebuie sa schimbi un pic frecventa INREGISTRARII, adica sa faci inregistrare la 60 /75 /80 etc. Hz.
Diferitele frecvente de inregistrare au tocmai rolul de a evita aceste palpairi (cauzate de reteaua electrica de 50Hz).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate i ștarterul deoarece ștarterul acela face ca becul sa pîlpîie, ca la instalatiile de brad se pune starter de neon ca beculetele sa clipească sau sa pîlpîie.

| Illuminati2016 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da dar asta nu este un starter clasic este doar o completare a circuitului cu o rezistenta intre

| Illuminati2016 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Palpairea este de la frecventa retelei nu de la starter

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Illuminati2016):

Apeleaza la un electronist cu experiență, el i ti va masura piesele si i ti va spune unde ai gresit, daca ai gresit undeva.

| Raducons a răspuns:

Nu palpaie din cauza tubului, anuleaza si starterul nu doar bobina si apoi inseriezi tuburile Alimentarea lor se face in forma literei x cu cate un fir din fiecare parte a tubului dupa care direct la 220v.

Răspuns utilizator avertizat