| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Mi-am cumpărat niște jaluzele și nu as vrea sa fac gaura în geam pentru a le prinde, are cineva o idee cu ce sa le prind încât sa stea foarte bine?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fa gauri liniștit. Daca vei renunta la ele, cu putin silicon in culoarea tâmplăriei le faci invizibile.

| cristi202 a răspuns:

Eu mult timp am cautat un adeziv care sa prindă rapid și sa și tina. Acum știu, e superglue de la Bison, varianta gel. Rezista și la solicitări mecanice serioase. E un pic cam scump, dar merita.

| darrio2007 a răspuns:

Moment fix. Dar va trebui sa le sustii pana se intareste adezivul. Mai sigur cu holsuruburi. Daca ai termopan iti recomand holsuruburi cu cap autoforant.

| sierra1 a răspuns:

Jaluzele plastic de montat pe ramă pvc - tot la găuri ajungi (altă soluție e la "mâna" vântului)

| relian a răspuns:

Daca dai gauri in geam l-ai spart laughing sau daca ai o scula ceva care da gauri in geam, dar stiu si eu daca poti da gauri si cu scule in geam normal.Zaluzelele nu se fixeaza gaurind geamul, ori nu stiti sa va exprimati ori nu stiti cei ala geam laughing
Geamul este sticla, tu poate te referi la fereastra, aia e alta poveste, dar nici asa nu dai gaura in geam sa fixezi alea si mai vrei sa stea si foarte bine, aia da laughing

| lCupidon a răspuns (pentru relian):

Știu și eu ce înseamnă geam...
Chiar la momentul când am scris întrebarea, m-am gandit: "oare sa scriu geam sa comenteze lumea ca geamul e sticla sau sa scriu tâmplărie?"

| relian a răspuns (pentru lCupidon):

Stiu ca stiai, am comentata sa in gluma, sper ca nu te suprasi.Nu trebuie sa scrii tamplarie,trebuie sa scrii fereastra. Aia este o fereastra,dar e ok si geam,asa spun multi, este popular spus, am inteles doara ca am fost eu rautacios laughing sau am bagat sa mai ne destindem. Unia se supara, altii zic da am gresit, astia din urma cum esti si tu is oameni buni.
Imi cer scuze ca am fost rautacios, cateodata fac chestii de genul asta desi n-ar trebui.
Dar is si eu om dau in garduri ca mai toti laughing

| lCupidon a răspuns (pentru relian):

Nu e o problema, nu ma supăr chiar atât de ușor, și eu mai fac caterinca de genul asta, dar pun la urma cuvântul "gluma" ca să se prindă toată lumea

| regis a răspuns (pentru relian):

Consulta intai dicționarul, DEX-ul admite folosirea termenului geam si cu intelesul de fereastra.

| relian a răspuns (pentru regis):

Stiu,am si spus omului ca am glumit, asa ca, poate altadata, cu alta ocazie sa atragi atentia

| regis a răspuns (pentru relian):

Ei uite, imi permit sa atrag atentia cand vreau ai in mod special cand bati campii aiurea.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

laughing Si eu imi permit sa-ti atrag atentia ca, in propozitia de mai sus, cuvantul "ai" poate fi inlocuit cu "si". In Bihor il inlocuiai cu "usturoi".hee hee

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Da, e o eroare de tastare, intentia clar era de a scrie "si", dar literele sunt alaturate, degetele groase...

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Da! Am banuit. Era doar o gluma. Sa fii iubit!

| Vântulalb a răspuns:

Faci o rama suplimentara pe care o prinzi bine in perete. Pe ea, fixezi jaluzelele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vrei găuri?
Lipeste suportul cu un adeziv.