| djsjs a întrebat:

Salut. Mi-ati putea spune va rog ce surse de obtinere a energiei sunt necesare pentru functionarea casei inteligente? Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Panouri solare, panouri fotovoltaice.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru functionarea casei inteligente energia necesara este strict cea electrica si nu are nici cea mai mica importanță sursa din care ea este obținută.

regis
| regis a răspuns:

Cred ca toti confundați inteligenta cu ecologia. O casa inteligenta este o casa superconectata la internet, nu are treaba cu energia din surse regenerabile.

| djsjs explică (pentru regis):

Era pentru un proiect la educatie tehnologica laughing

| regis a răspuns (pentru djsjs):

Cu atat mai mult nu trebuie confundate.

Bula
| Bula a răspuns:

Orice sursa de energie care nu trebuie cumparat sau ars.
Asemenea surse cunoscute:
- razele solare
- apa curgatoare
- vantul
- solul (in adancime, cum ar fi pivnitele mari, pesteri etc.
- combinatiile acestora

| Frank51 a răspuns:

Ce face?

| Dintrebare a răspuns:

Cu panouri fotovoltaice poti obtine energie. este si un program de la ministerul mediului prin care statul iti da 20000 lei si tu pui diferenta daca vrei sa iti pui panouri. doar ca in functie de cat de multa energie ai nevoie, instalatia trebuie sa fie mai mare, deci si mai scumpa.