| Saw3Danny a întrebat:

Salut, mi s-a rupt robinetul (maneta) de la apometru ce are rolul de a opri alimentarea cu apă rece a locuinței mele... va trebui să apelez tot la cei care mi-au montat apometrele? Mentionez faptul că mi-au pus sigiliu doar la apa calda si au amânat pe alta data sa puna si la cel de rece si uite asa am stat fara sigiliu. Mentionez faptul că au spart baia si nu mi-au reparat o cand au schimbat țevile de coloana desi mi se părea normal odata ce efectuezi un schimb de tevi si pentru locatari si spargi pereții in locuinta privată (locuiesc la parter). Unde credeti ca ar trebui sa apelez si ma intreb daca o sa imi bage costuri din cauza lipsei sigiliului pe care nu mi l-au montat?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți să schimbi și tu robinetul (eu am schimbat inclusiv apometrul de unul singur).
Se poate să „cârâie" cineva despre lipsa sigiliului, dar se poate vedea din consumul tău lunar (comparat eventual cu al altei familii similare de pe scară) că nu există mari diferențe și că nu ai „mânărit" contorul.
Reparațiile din păcate te cam privesc, dacă în contractul celor ce au schimbat țevile NU e prevăzută și lucrarea asta (de a repara ceea ce au spart ca să schimbe țevile).

| Elelei a răspuns:

Da, apelezi tot la firma care ti-a montat apometrele. Cat despre sigiliu, nu stiu ce sa-ti spun. Daca isi amintesc ca nu au pus sigiliu, e bine.
Din pacate, reparatiile cad in sarcina locatarului. Inteleg ca s-au schimbat tevile la toti locatarii.