| PringAloe a întrebat:

Salut, niste vita de vie tanara, asta e al doilea an si a inceput sa faca struguri (a dat bobitele alea verzi nu stiu cum le spune de precis) din cate stiu eu trebuie sa taiati ca sa se poata dezvolta mai bine vita de fie si sa nu forteze in a creste cateva boabe de strugure. Chestia ca nu stiu sigur daca e asa cum am auzit sau nu ca deja au inceput sa faca bobitele alea de strugure si ma intreb cand trebuie sa ii tai, acum?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Se taie doar inainte de primi muguri ai frunelor! dupa aparitia florilor/micii ciorchini se raresc frunzele, cam 20% se elimina (nu-i obligatoriu). Succes!