| alaex a întrebat:

Salut oameni buni, am si eu o intrebare. Daca nu va deranjez. Sunt in dubii, as vrea sa fac o soba de teracota tip centrala, stau undeva la tara si soba va fi intre pereti, adica sa incalzeasca in 3 parti, adica bucatarie, dormitor si hol. Am lasat loc la construirea peretilor unde va veni soba, dar imi ramane restul de casa neincalzita, adica baie, living, un al hol, un alt dormitor si restul de casa. Eu m-am gandit daca tot fac soba asta care e in plan sa o fac si sa montez in ea o serpentina sa-mi impinga caldura in calorifere unde am nevoie, adica acolo unde nu am caldura si sa-mi incalzeasca apa la baie si bucatarie. Si acum va intreb cat m-ar costa manopera la o astfel de lucrare? Nu am idee, nu stiu nimic de asa ceva, de moment sunt plecat din tara de multi ani dar am o casuta si am modificat-o total si m-am tot uitat pe yutube si vad sobe de teracote stil centrala si asa vreau sa-mi fac si eu si de asta deranjez. Daca ma puteti ajuta, va sunt recunoscator. Nu vreau sa cumpar de la dedeman sau alte prostii. Asa puteam sa ma duc direct, cumparam o centrala si terminam, dar nu vreau. Precizez locul unde va veni soba va incalzi in 3 parti, soba va avea 3 fete si va incalzi bucataria, un dormitor si un hol dar vreau sa incalzesc apa menajera si cealalta parte de casa. Adica 3 calorifere si apa menajera.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Mau gandeste-te de 10 ori. De ce ai vrea un mastodont energofag improvizat in locul unei centrale?