| ds01 a întrebat:

Pana la urma cu ce sa izolez fatada unui bloc vechi care este din beton? Eu ma gandeam la vata bazaltica. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu stau in bloc de beton, anvelopat complet cu placi de polistiren de 10cm, peste care s-a tras plasa, apoi tencuiala decorativa. Sunt multumit de lucrare, are peste 6 ani si nu s-a degradat, iar in locuinte e mult mai cald.
Singurul efect negativ, ar fi ca abia pot deschide plasele de tantari, ca ating in perete. In rest nu exista efecte negative.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vata bazaltica pentru fațada e cea mai buna varianta. Polistirenul expandat in schimb este mult mai ieftin. Polistirenul extrudat este cel mai rezistent, dar e si scump.
Ca sa nu modifici fațada, ai si varianta de a izola pe interior cu vata de sticlă si rigips.

| Demidol a răspuns:

Un bloc intreg?
In toata tara se folosesc placile de polistiren. Dupa care se retencuieste si se da cu un var de exterior ce contine silicon pentru a fi rezistent la apa.

| ds01 explică (pentru Demidol):

Doar partea mea, nu un bloc intreg. laughing