| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pe un distribuitor de calorifere format din 7 iesiri, returul caloriferului cu numarul 2 si 5 este rece tun iar partea de tur este fierbinte, am verificat aerul dar nu are nimic, este posibil ca pe fundul caloriferului sa aiba nisip/namol?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Trebuie aerisite si daca nu se rezolva, echilibrata hidraulic instalatia.
Pentru echilibrare gasesti tutoriale la un search pe google.

| cristi202 a răspuns:

Cureti cele doua calorifere, si asa iti dai seama daca de la ele e. E posibil sa fie asa, daca nu au mai fost curatate de mai bine de 5 ani. Ideal e sa le cureți la doi ani.
Sau, daca au orificiu de aerisire, e bine sa scoti aerul din ele (posibil ca acel dop de care zici sa fie acel orificiu). Eu am rămas surprins de efect cand am aerisit caloriferele la mama mea, are încălzire centrală si se plingea ca e cam rece in casa. Văzînd ca are optiunea de a le aerisi, an zis ca nu poate fi ceva rau sa incerc, si am incercat. De atunci mama mea nu s-a mai plîns de frig decat daca nu se dadea căldura.

| PringAloe a răspuns (pentru cristi202):

N-au fost curatate niciodata de cand au apa in ele(de cam 7 ani) si sa fiu sincer cand am curatat bateria de la wc acum 2 ani de zile in ea la fund am gasit 4-5 "pumni" de nisip

| cristi202 a răspuns (pentru PringAloe):

Atunci sa nu te miri ca pe retur cele doua țevi sunt reci. Poti sa te miri ca celelalte mai functioneaza normal ☺.
Orice instalație trebuie curățată din cînd în cînd, ca sa functioneze normal. Curata caloriferele, aeriseste instalația, si o sa vezi ca va functiona "ceas"'.

| lpavel a răspuns:

Daca celelalte calorifere functioneaza bine numai astea 2 nu atunci da, s-a infundat orificiul de retur de la calorifer! Namol sigur nu exista dar poate fi nisip, rugina sau orice! Trebuie sa scoti agentul termic din instalatie si dezchizi teava de retur la calorifer, daca nu vezi nimic, inchizi celelalte calorifere si bagi presiune de apa pe caloriferele cu pricina sa iasa ceva apa pe retur sa dezfunde orificiile, apoi montezi totul la loc cand te-ai asigurat ca apa circula atat prin acele calorifere cat si prin teava pana la distribuitor! Bafta!

| PringAloe a răspuns (pentru lpavel):

M-am gandit sa procedez in felul urmator, sa inchid tur si retur de la calorifer, si sa deschid in parte de jos dreapta unde este un fel de dop care se fileteaza in partea respectiva, si cu un tub sau printr-o modalitate sa bag apa si sa vad daca iese murdarie.

| lpavel a răspuns (pentru PringAloe):

Da, poti incerca asta prima data apoi verifica si teava...