| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care locuiti in apartament cu 2 camere (bloc vechi construit inainte de "90), situatie in care sunt si eu.
Dulapul in care va tineti voi hainele, este doar dulapul vostru sau il impartiti si cu unul din membrii familiei voastre?
Stiu ca suna chiar ciudat ce voi zice, dar cred ca doar la mine este situatia asta. Voua vi se pare normal, din moment ce este camera mea, sau asa ar trebui sa fie cum e si la altii, poate chiar la voi care cititi acum si imi veti scrie, ca tata sa ocupe o mica parte cu hainele lui, motivul fiind ca in camera lui, a parintilor mei hainele lui nu ii mai incap (motiv adevarat)? O alta problema este si cu cartile, avem enorm de multe (macar astea ma lasa sa le donez, o parte dintre ele, ca daca e dupa mine, le-as da 70% dintre ele).
Eu sincer m-am saturat de situatia asta, de fiecare data când deschid acest subiect se ajunge la certuri. Am senzatia ca doar la mine este asa si mi se pare ciudat, mi se incalca intimitatea practic. Daca e dupa mine, mi-as face propriile reguli, desi nu se vor materializa niciodata, poate numai dupa ce imi voi lua apartamentul meu, si poate nici atunci. Asa e, din pacate am o familie, mai ales un tata cu idei invechite, mentalitate veche, de care nu pot face tot ce-mi doresc si cum vreau.
Nu stiu de ce mama dracului întotdeauna la altii vad ca e diferit, desi poate ca asa si este : carti putine, haine putine, camere mai aerisite, etc. Pe cuvant daca nu, când merg intr-o zi in vizita la cineva, o sa ma uit sa vad ce si cate are prin dulapuri, biblioteca.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Esti egoist. Daca n-au loc la ei sa-si tina lucrurile ce vrei sa faca?! Sa le insire peste tot?

| relian a răspuns:

Nu ai spus ce se afla in camera la parintii tai, ce mobila au.Intro camera in afara de pat 2 noptiere si un dulap eu nu vad ce ar mai fi de folos.Ca urmare daca ei au idei invechite cum spui,stiu despre ce vorbesti,de aia banui ca la ei in camera este plin cu mobila,mobila ceva gen vitrine care practic nau nici o utiliatate laughing dar ei tin acolo sau asa tineau aia mai batrani vitrine cu pahare, cesti de cafea, psti din sticla, faimosii pesti de sticla pusi peste tot laughing chiar si pe tv aveai pesti de stica, vai mama ce mai idei, ce mai moda era cindva happy deci daca au chestii de genul asta normal ca nau undesi pune hainele.Tv de care au? Daca au tv din asta LCD ala cumpri un suport sau cum ii zice rama ceva si se momnteaza pe perete,nu-ti mai trebuie masa,care si aia ocupa loc destul,deci s-a dus vremea cand aveai masa pentru tv, vitrine pe post de decor, pesti de sticla, cesti de cafea si pahare ce niciodata nu erau folosite, le tineau doara asa sa fie acolo laughing Iara dulapuri am vazut numai europenii mai au inca dulapuri laughing ce moda o mai fi si asta cu dulapui, europenii astia au ramas de pe vremea feualismului nu au mai dat si ei inainte deloc laughing. Acum daca ar fi sa iti faci o locuinta pai mai faci dulapuri?laughing nebun sa fii sa mai pui dulapuri in casa. Poate numa la bucatarie si ceva aplicate la baie dar in rest nu mai le vad rostu

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Frate eu imi tin hainele in dulapul unde isi tin parintii hainele lor,eu personal nu vad ceva rau in asta, la fel si chilotii mei ii tin tot acolo intr-un sertar unde sunt si ai parintilor si sosetele tot acolo.
Asta e, trebuie sa faci si tu compromisuri, mai ales ca casa unde stai tu e a parintilor tai si iti dau mancare, o sa ai si tu propria ta casa unde o sa faci ce vrei tu fara sa ti se incalce intimitatea.

| Maelis a răspuns:

Eu împart dulapul cu sora mea și nu mi se pare nimic rău în asta. Fiecare are partea ei de dulap astfel încât nu ni se amesteca niciodată hainele. Ar trebui sa fii mltumit ca ai acele haine și sa mai lași de la tine. Cu toții ne dorim sa avem intimitate, dar de cele mai multe ori trebuie sa ne gândim și la ceilalți. Înțeleg ca nu stai intr-un apartament foarte spațios dar asta nu însemna că trebuie să arunci din lucruri. Ești norocos ca ai camera ta chiar dacă părinții tai își țin anumite lucruri acolo. Le poți spune cu sinceritate ca ti-ai dori sa ai mai multa intimitate fără sa le reproșezi nimic. Sa găsiți o soluție împreună. Trebuie sa comunici cu ei, sa le explici ce te deranjează și sa încerci sa găsești rezolvări. Nu vei rezolva nimic aruncând cărți și nici certandu-te cu ei. Ai putea sa cumperi de exemplu niste cutii decorative care dau foarte bine intr-o casa mai înghesuita în care poți depozita cărțile. Astfel de cutii pot sta oriunde, chiar și sub pat sau pe dulap.
Când vei avea casa ta vei face propriile tale reguli și nu va fi nevoie sa depinzi de nimeni. Faptul ca tatăl tău are acest comportament se datorează faptului ca a crescut intr-o familie cu reguli mai stricte. Nu trebuie sa fii supărat pe părinții tai pentru ca ei iti oferă tot ceea ce pot. Gandeste-te ca unii stau câte 10 intr-o singur camera și se mulțumesc ca au un acoperiș deasupra capului.

| IoNgHiDoN a răspuns:

Deschide geamu si dale drumu o sa ai loc suficient. Normal este sa ti in camera ta ce iti apartine tie.