| moldovanmarius47 a întrebat:

Salut.Pentru fundatia unui gard de 90metri lungime 35 centimetri latime si 40 centimetri inaltime, citi metri cubi de beton am nevoie.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

12,6 mc, insa bănuiesc ca nu ai socotit si partea din pământ.
Eu as face doar pahare la stâlpi, la 45 pahare de 35x35x60 cm ai avea nevoie de inca 3.3 mc, deci in total 16 mc de beton.

| NLS a răspuns:

Fundatia, chiar si pentru un "amarat" de gard, se recomanda sa fie adanca de minim 50cm, in functie de teren (pe un teren mai stancos ajung 30cm).
Altfel, o faci degeaba. Ingheata, se mananca, o rama cainii vecinilor, etc

90m * 0, 35m * 0, 5m = 15, 75m3
Deci vreo 17 daca il cumperi, pentru ca betonul pierde apa.

Daca il prepari tu, adaugi pietre sau bucati de beton din foste constructii, ajung vreo 12-13m3.

Nu uita de armatura, 4 fire "fi" 6, ancorate din 60 in 60cm cu etrieri, tot fi 6. (pentru o fundatie de gard, ajunge sa ii pui din 60 in 60cm)

| Panamax a răspuns:

Prin clasa a 2-a se fac inmultirile?