| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, pentru izolarea unui pod de apartament de lemn recomandati Spuma Poliuretanica sau Celuloza?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intre cele două, indiscutabil spumă poliuretanica.

| mihai69 a răspuns:

Ambele au avantaje și dezavantaje. Până la urmă trebuie să decizi în funcție de costuri.
Totuși pe termen lung, spuma ar fi mai recomandabilă. Deși e ceva mai scumpă...

| AndreiMihaiLNM explică (pentru mihai69):

Spuma cu celula inchisa sau deschisa? Inchisa de 10cm grosime e 50lei/mp ceea ce e decent

| mihai69 a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Închisă e mai bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spuma ii glont intra peste tot nimic nu mai trece prin ea eu zic spuma curat frumos izolat perfect

| SharpEagle a răspuns:

Recomand spuma cu celula inchisa 7-10 cm. Daca e prea scumpa fata de cea cu celula deschisa, atunci primul strat de pe sarpanta sa fie cu celula deschisa si mai gros, celalalt dinspre interior cu celula inchisa, mai subtire (ca sa functioneze si ca bariera de vapori, scutesti materiale, manopera extra).
Iti si icheaga bine structura, arde si greu. Izoleaza din mai toate punctele de vedere, acustic, vapori, circulatie de aer, termic.
In schimb trebuie sa te asiguri ca sub tabla ai sipcii de inaltare, care sa asigure o buna aerare, adica tabla nu-i lipita direct de sarpanta.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru SharpEagle):

Salut, e cam 50de lei mp2 spuma poliuretanica de 10cm grosime din ce am vorbit cu firmele, este distanta cam de 5 cm intre blana care inchide podul pe interior si tigla!

| SharpEagle a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Da, pare ca asa sta piata, dar atentie la ce cumperi. Cere-le mai intai fisa tehnica a spumei. Si foaia de conformitate. Sa vezi coeficientii termici, sa vezi imbatranirea, ignifugarea/clasa de rezistenta la foc, permeabilitatea la apa, standardele samd.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru SharpEagle):

Intre ce valori trebuie sa se incadreze?

| Allemando a răspuns:

Vată bazaltică.
E o obțiune bună.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru Allemando):

Am inteles ca spuma poliuretanica este mai buna.