| FuioreaIonut a întrebat:

Salut, pentru o casa de 600 mp ce centrala recomandați? Peleti sau gaze? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: izolare termica FOARTE BUNA!
Cu cat casa este mai bine izolata termic, cu atat trebuie incalzit mai putin!
Izolarea buna mareste un pic costul cladirii, dar se amortizeaza in cativa ani, dupa care va fi castig tot mai mare (cand pretul combustibilelor va tot creste).

Pentru moment, incalzirea cu centrala pe gaze este mai ieftina.
Dupa 10 ani, pretul cobustibilelor va creste, combustibilele se vor elimina si se va trece la alte metode de incalzire. Izolatia facuta bine si trainica te va scuti insa si cand va trebui sa platesti facturile... din pensie!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiscutabil gaze. Cu peletii investesti mai mult, cheltui lunar mai mult, ocupi spatiu mai mult, muncesti mai mult. Totul e cu mai mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gaze.

| CIaudiu a răspuns:

Clar gaze. Dar de ce nu te uiti si la alte variante?
Eu as ofta pentru o incalzire in pardoseala alimentata de panouri fotovoltaice. Pe langa asta mai poti face si un sistem de ventilare si purificare a aerului. Sunt multe lucruri pe care le poti face, si intr-un mod ieftin. Investitia de inceput ce-i drept e mai mare dar pe parcurs o recuperezi pana o sa ai costurile de intretinere aproape 0.
Uita-te pe Youtube la casebune.ro si ai sa inveti multe lucruri despre o casa moderna.

| FuioreaIonut explică (pentru CIaudiu):

Din păcate nu mai pot face încălzire prin pardoseala, şapa este deja turnata și am ieșiri pentru calorifere

| GabrielGL a răspuns (pentru CIaudiu):

La panouri daca nu ai soare nu ai căldură, prin ventilatie iti trebuie filtre aer umidificator etk costuri sunt +/- ca e pw gas peleti solar cam tot acolo iese lunar, si nu uita de costurile de intretinere la fiecare in parte revizi etk, e casa noua dar si costurile sunt +++ ceva clasic României e mai ok. Gaz lemn pelet

| badpanda a răspuns:

Daca ai gaze de ce sa te complici cu peleti?

| FuioreaIonut explică (pentru badpanda):

Ma gândesc la costurile lunare

| badpanda a răspuns (pentru FuioreaIonut):

Daca furi peletii, s-ar putea sa iesi mai ieftin.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Gaze. Pentru comoditate și costuri reduse.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Gazul ar trebui sa fie prima optiune.
La peleti trebuie sa-i cumparati pe toti odata. Si trebuie manipulati - adica incarcati in centrala.
E munca fizica de facut.

Mai puteti vedea detalii aici: https://blogdeinstalatii.ro/centrala-pe-gaz-sau-centrala-electrica/

Sper sa va fie de folos.
Toate cele bune.

| Geania a răspuns:

Cea mai ieftina si comoda varianta este gazul. Deci dintre cele 2, as alege clar gazul.Din experienta, recomand Viessmann, centrale fiabile si economice, iar modelele noi aparute acum sunt mult imbunatatite. Vedeti putin si pompele de caldura, cred ca este cea mai buna varianta la ora actuala. Pompa de caldura aer/apă tip split Vitocal 222 are unitatea interna foarte silentioasa, iar cea externa foarte rezistenta la intemperii si care nu necesita funcţie antiinghet. Pompa poate fi folosita atat pentru incalzire cat si pentru racire, iar pentru apa calda menajera dispune de un acumulator incorporat cu o capacitate de 170 litri. Oricum un specialist in domeniu va poate ghida exact catre ceea ce aveti dvs nevoie.