| cristibecali221 a întrebat:

Salut pisicul meu are o capusa la ureche si e moarta.
Cum sa o scot?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aprinzi un bat de chibrit si lasi sa arda fosforul, dupa care sufli si stingi focul.
Dupa care, apropii batul cu fosforul ars de capusa si astepti, capusa se va desprinde de pe animalut in cateva secunde.
Atentie, capusa nu este moarta, doar sta infipta aoclo si nu incerca sa o scoti, ca are capul infipt bine in uechia pisicutei.
Dar capusa va reactiona la mirosuld e afosfor ars al batului de chibrit. Imediat cums e desprinde, ai grija sa o calci in picioare si sa o omori, la capusa ma refer).

| Neimp a răspuns:

Depinde de mărimea căpușei. Dacă e mai mare poți să iei o bucată de ață, îi faci o buclă, ca și cum ai vrea să faci un nod dar nu o strângi. Bucla aia o pui în jurul căpușei ( nu te teme, dacă e înfiptă în pisoiul tău nu o să sară pe tine absolut deloc ). Pui bucla în jurul căpușei și strângi sfoara, strângi bucla astfel încât să apuci botul căpușei, nu burta, ci doar botul. Adică între pielea pisoiului și căpușă. Tragi de sfoară strângând nodul și tragi. Important! Nu trebuie să apuci căpușa de burtă deoarece o vei stoarce și va elibera în pisoiul tău microbi și paraziți foarte periculoși. Faza cu bățul de chibrit... încearcă, dar eu am avut o căpușă în picior și nu a ieșit chiar dacă făcusem un cerc în jurul ei cu catranul de la bățul de chibrit. Fiind foarte mică, eu nu am putut să folosesc o ață, așa că am luat un fir de păr de prin casă și cu ăla am legat căpușa de bot și am tras-o afară.