| Viking02 a întrebat:

Salut,

Recent am avut un incident in bucătărie, eram foarte obosit și am ațipit in timp ce aveam ceva pe foc. In cele 2 ore de somn in bucătărie mi s-a format un strat dens de fum care a intrat și în pereți. De atunci am incercat sa curat pereții cu un detergent universal fără rezultat insa. Mirosul persista in continuare. Vreau să știu dacă revopsirea cu lavabil ar elimina mirosul neplăcut... Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Dennis1993 a răspuns:

Cu siguranța! Un răspuns sigur îl găsești la băieții din Dedeman sau Hornbach, ei îți pot recomanda o lavabila foarte bună.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista modalitate de a scapa de acel miros, chiar si fara re-zugravire: chimic, prin neutralizare.
Mergi la magazine (in special cele chinezesti) unde se vind spray-uri aerosol (cu diferite mirosuri) pentru camere. Intrebi de SPRAY ANTI-TABAC si cumperi 1-2 flacoane (costa cca 6 lei/bucata).
Acasa, in incaperile patrunse de miros, suflii mai indelungat, de 5-6 ori in aer, in diferite directii (la inaltimea capului, spre tavan), dupa care iesi repede din camera.
Lasi camera timp de cca o ora inchisa, dupa care o aerisesti bine.
Procedura se va repeta cu toate incaperile patrunse cu miros, iar la nevoie se poate repeta de 1-2 ori.
Mirosul de ars va disparea sigur din locuinta.winking

| Viking02 explică (pentru Bula):

Am incercat insa nu a dat roade, am dat de vrei 5 ori lansând cum spuneai și tu, câteva ore să înainte să aerisesc. Tot la zugrăvit am ajuns

| Bula a răspuns (pentru Viking02):

NU EXISTA!
Am folosit aceasta metoda de mai multe ori si a actionat perfect (atat dupa miros de carne ars, dar si in urma unui mic incendiu casnic)!
Poate n-ai folosit spray ANTITABAC.

| Viking02 explică (pentru Bula):

Am folosit spray antitabac de la airwick. In cazul meu nu a functionat sad

| Bula a răspuns (pentru Viking02):

Foarte curios.
La mine (si la altii) functioneaza foarte eficace.
Daca suflu intr-o camera unde au fumat mai multe persoane timp de mai multe ore sau bucatarie unde s-a ars mancarea (inclusiv carnea!), dupa 4-5 suflari mai lungi deseori nici nu mai trebuie sa dau inca un rand, mirosul dispare complet.
Incearca de la alt producator (de exemplu de la Erytro), cu 5-6 suflari de 3-5 secunde, in directii diferite (in fiecare incapere de 15-20 mp. Daca incaperea este mai mare, atunci se mareste raportat.

| Elelei a răspuns:

Da, rezugravit. Dar nu inainte de a da jos totul de pe pereti.

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Curăță bine pereti încât să fi sigur ca nu va mai rămâne praf sa alte tâmpeni si dupa zugrăvește, o sa iasa fain.Si mie mi s-a întâmplat.asta, am făcut mici la tigaie în bucătărie si am plecat la scoala Si cand m-am intors era sa fac un infarct. Toate cele bune!

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

Le-am facut si eu o astfel de bucurie parintilor mei, acum multi ani in copilaria mea. Mama biata de ea a inceput sa planga cand a intrat in casa. Stiu ca a spalat foarte bine peretii si apoi a dat vreo 3-4 straturi de var pana s-a acoperit negreala si a disparut mirosul, pe atunci nu erau asa multe variante de vopseluri cu putere de acoperire. Sunt foarte multumit de Aeria Gold all-inclusive are putere mare de acoperire si se curata usor. In plus are un miros de curat, de steril, nu stiu exact cum sa spun.