| papuciirupti a întrebat:

Saptamana trecuta am turnat un camin de vizitare pentru apometru. L-am facut de aproximativ 1x1x1.2m cu grosimea peretelui de aproximativ 10cm. Uitasem sa cumpar plasa de armare si era inchis atunci la magazinul din zona, am decis sa torn asa, considerand ca nu sunt eforturi de intindere atat de mari incat sa-mi rupa peretele si mergand pe ideea ca betonul e capabil sa reziste efortului de compresiune (nu prea mare la 1m adancime) din fibra exterioara a acestuia.
Urmeaza sa-l decofrez zilele viitoare cand ajung la tara.
Credeti ca o sa reziste?

2 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Depinde foarte mult de sol. O perioada o sa tina.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Eu am facut groapa decantoare (deci foarte mare) doar din pietre cladite si cu beton pus unde si unde ca apa sa se infiltreze in pamant. M-am mutat de la acea casa dar cred ca tine si astazi! Stiu ca circa 10 ani cat am stat eu acolo a fost in regula. Atentie! peste iarna sa invelesti in carpe contoarul si sa pui bucati de spuma poliuretanica. Asa aveam si eu cu carpe dar nu prea era spuma in acele vremi si am pus talas (rumegus). Acum nu mai stau la casa.