| anonim_4396 a întrebat:

Salut - sper ca am postat la categoria care trebuia.
Deci am o mica problema care este in felul urmator, acum un an am inchiriat un ap. 2 camere in Bucuresti ( bine - o camera si plateam chirie pe ea) mi-a cerut evident garantie..am platit 500 lei am dat bani cca. 300 lei sa-mi faca contract de inchiriere tot tot nu l-am vazut niciodata dar ma asigurat ca mi-a facut contract ca e totu ok ..am zis ok fie, apoi am aflat ca colegamiu statea fara contract apoi peste 2 saptamani am aflat ca i-a facut lui deoarece ii trebuia la imigrari ca era din afara tarii si m-am int ma cum poate face 2 contracte am aflat ca nu se poate si aia a fost. apoi au mai trecut cca. 4 luni, pana am plecat din ap. cand i-am cerut garantia mi-a zis ca nu are ca mi-o da el etc etc ( eu platind totul la zi ) intrebarea mea ce pot face acum eu? adica am inteles ca daca ma duc la politie si depun plangere, este inutil merita sa-l dau in judecata? imi recuperez ceva sau mai mult in gaura ma duc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus daca o sa-ti mai poti recupera garantia, avand in vedere lipsa contractului de inchiriere si lipsa dovezii ca i-ai dat garantia, se pare ca nici macar martori n-ai.
In orice caz poti incerca sa sperii putin proprietarul, respectiv sa-i spui ca daca nu-ti restituie garantia ii vei face un denunt la compartimentul de impozite si taxe al primariei si la politie pentru evaziune fiscala.

| Iulian9787 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai am martori ca am stat acolo anul respectiv...in + blocul are camera video deci se poate verifica...am martor cand i-am dat chiria ..de vreo 3-4 ori ..deci? se poate face ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iulian9787):

In primul rand ar trebui sa faci ce ti-am spus. Daca nu reusesti asa poti s-o dai in judecata, dar iti trebuie martori care sa fi fost de fata cand i-ai dat garantia, plata chiriei nu dovedeste ca i-ai dat garantia, ar fi cuvantul tau impotriva cuvantului proprietarului.

| Adiadictie a răspuns:

Si eu patesc tot la fel. cel mai bine e sa cauti pe jurisprudenta la inselaciuni.