| maddox7 a întrebat:

Salut,stau in chirie și din păcate un meseriaș bun a montat termostatul la centrala dar nu l-a conectat, a legat doar la ieșirea din centrală.pe termostat sunt 3 intrări da nu știu cum să le leg că am doar 2 fire.sau poate știe cineva cum să îl anulez de tot din centrala.am auzit că se leagă firele in scurt la centrala.ast. răspunsuri că vine frigul.multumesc mult

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru folosirea centralei fara termostat se face un "Șunt" in centrala unde sunt cele doua fire. Nu-ti recomand asta deoarece este un consum foarte mare. Pentru a lega cele doua fire la termostat ar fi bine sa citesti ce scrie pe placa de baza a lui. daca la un picior scrie N inseamna nul, NC= neconectat, 1 = primul aparat, 2 = al 2-lea aparat. In acest caz nulul este comun. Era bine daca spuneai denumirea termostatului!

| maddox7 explică (pentru Salontanul):

E un Avidsen din italia.pana la urma am reușit să îl leg.am incercat și eu combinații la nimereală.am incercat 1 cu 3 da nu mergea, acum merge cu 1 și 2 conectat.mersi de raspuns

| Salontanul a răspuns (pentru maddox7):

Sa fii sanatos! Ma bucur ca ai reusit.