| TerenteFTW a întrebat:

stau in regie si am o problema cu caloriferul:jumatate e doar cald(nu fierbinte...usor cald, e mai fierbinte laptopul laughing )si jumatate la temperatura camerei...l-am aerisit, daca invart de robinet acum sa scot aerul, curge doar apa(jet puternic)
nu vreau sa ii chem pe cei din administratie pentru ca sunt niste jegosi, ce altceva i-as putea face?
Specific ca la alte camere au caloriferul fierbinte

7 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Este posibil ca caloriferul sa fie veche si trebuie inlocuita cu altul mai modern sau poate ca caloriferul trebuie curatat si verificat si robinetul termostat sa fie defect, trebuie inlocuit! Nu ai ce sa faci ar trebui sa chemi si sa vorbesti cu administratorul blocului!

| FuriaGogoasei a răspuns:

Probabil ca e colmatat caloriferul sau teava pe care vine apa calda, nu prea ai ce sa faci decat sa anunti administratorul.

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Verifica robinetul tur(pe unde intra apa calda) sa fie deschis complet sau robinetul retur(pe unde iese apa rece) sa fie deschis la maxim. Se prea poate sa nu ajunga agent termic la tine sau (daca ai calorifer de fonta) sa fie infundat

| TerenteFTW explică:

Deci...m-am gandit ca o fi infundat pe undeva asa ca am scos cam 60l de apa si pana la urma s-a incalzit tot dar dupa asta iar s-a racit

| Petripetri a răspuns (pentru TerenteFTW):

Ai scos 60 de l pe la aerisitor? daca nu i ai scos pe la iesirea de retur a caloriferului cam degeaba posibil caloriferul sau traseul de retur infundat pana in coloana

| TerenteFTW explică (pentru Petripetri):

Cum as putea face asta singur? pe la aerisire e un robinet si pur simplu invart de el dar sa scot pe la retur?

| Petripetri a răspuns (pentru TerenteFTW):

Pe la retur nu ai cum decat sa desfaci teava dar nu te sfatuiesc sa o faci tu nu stii daca inchide robinetul