| m4n1ak a întrebat:

Stau la bloc ( e din 75' ), am desfacut priza, sa ma uit de impamantare dar sunt doar doua fire, faza si nulul. Totusi, frigiderul/masina de spalat/pc-ul nu curenteaza. Ar putea fi impamantarea pe circuitul principal al blocului si asa avem si noi? Sau nu e impamantare deloc? ( scuzaţi întrebarea "stupida" sunt nou in acest domeniu )

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai doar doua fire, nu exista impamantare. Electronicele si electrocasnicele nu curenteaza daca nu exista defectiuni, ele incep sa curenteze doar daca un cablu sau o alta componenta aflata sub tensiune ramane fara izolatie si intra in contact cu carcasa aparatului.

| neutrino a răspuns:

Priza cu impamantare trebuie sa fie legata la trei fire. La tine nu exista impamantare.