| MihaiGurguiatu a întrebat:

Salut, știe cineva cum se poate da tencuiala decorativa jos de pe casa?
Am căutat pe internet și nu am găsit nimic

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Toti o sa iri zică cu munca munca si iar muncă
Prin metode cu muncă

Eu îți spun fără muncă aproape de loc

Trebuie sa faci rost de acid azotic si de un costum adecvat
De protecție vezi că găurește carnea până la os.
Ochelari de protecție mască care să reziste la acid

Dai toată casa cu acid azotic îmbibi bine pereții

Apoi faci rost de sodă caustică fulgi o pui cât nai concentrat cu puțină apă

A doua zi iei o pompă de stropit si dai pe pereți

Gata in câteva zile se dezlipește singură
Se umflă și cade.

Mare atenție la respectarea normelor de protecția muncii
Folosirea adecvată a echipamentelor de protecție!

Această operațiune eu recomand să fie efectuată de personal calificat și autorizat
Să lucreze cu substanțe chimice.

Sau mai simplu exista niste spray-uri triumf
Dar costa de te ustură și în spate.

Atenție la sfârșit pereții casei trebuie sa fie neutralizați asta înseamnă să fie foarte bine spălați clătiți cu multă apă să se duca si sida si acidul.

Atenție eu iti recomand să păstrezi distanța
Vezi sa nu amesteci soda cu acid prin vase ca face plici sar stropi si degajă vapori toxici

Așa că îți recomand să folosești mască de gaze cu cărbuni activi fabricată la RomCarbon
Fosta fabricâ chinica din Buzau

Încă o dată mare atenți la respectarea tuturor măsurilor de protecție

| dullcat a răspuns (pentru darrio2007):

Mai bine munca decat metoda asta care suna ca si cum iti omoara tot din jurul casei. laughing

| teclado a răspuns (pentru dullcat):

Pune și el nailoane dinalea pentru solar folie dinaeia din care se fabrică solarele
Tot dea RomCarbon o cumpăra este extraordinar de ieftină acolo.
O strânge și teoretic molozul rezultat trebuie dat unei firme specializate in reciclarea deșeurilor.
Să nu îl arunce în grădină sau pe câmp.

| dullcat a răspuns (pentru teclado):

Corect, insa amandoi stim ca romanii nu fac din astea, deoarece e prea scump si nici nu au educatia necesara.

| teclado a răspuns (pentru dullcat):

Soluție bio eco naturală non toxică fără pericole și fără muncă;
Se rezolvă cu ultrasunete
Există aparate industriale care costă generatoare de frecvență 40 000Hz

Sau există posibilitatea să îți faci singur rapid ieftin
Cumperi un jeg de bandă de alergat
Plătești un electronist automatist industrial
Să îți construiască acesta schemă electronică
https://www.gadgetronicx.com/ultrasonic-transmitter-circuit-ic555/

Sau cumperi plăcuța asta si mergi la electronist doar sa o monteze
https://www.emag.ro/......DW93D2MBM/

Și motorul benzii de alergat se va transforma intr-un difuzor de ultrasunete
Apoi pui in vârful axului un șpaclu
Si la frecvența de 40 KHz
Acel ax al motorului va vibra
Și acea vibrație se va transmite șpaclului
Care șpaclu va curăța calciul de pe perete ca și când ar fi mămăligă

| teclado a răspuns (pentru teclado):

Sau poți să îți cumperi toata soluția gata făcută de fabrică
Difuzor de ultrasunete care costă de te rupe și te îndoaie
Și un generator de 2KW de frecveență fabricat direct de fabrică special pentru a genera ultrasunete.

Atenție dacă nu porți mănuși groase cu vată vei auzi un țiuit foarte puternic in urechi

| teclado a răspuns (pentru teclado):

Ai mai putea încerca o soluție de șoc termic
o pârlitoare mare de porci pe butelie cu flacăre

Încingi bine de tot un perete îl coci ca pe porc cu parlitoarea apoi arunci cu ligheanul cu apă cu gheață în ea pe peretele foarte încins

Pt ca apa cu gheață în ea să fie și mai rece poți să o faci la congelator
Pui sare clorura de sodiu sare de mâncare în apă.
Apoi o bagi la congelator
Atât gheața să fie rece cât și spa să fie rece
Pt că sarea face sa înghețe la o temperatură mai scăzută

Si in stingător să si pe acolo așa pentru protectia muncii. Nu neapărat că îți trebuie.

Repeți operațiunea de 2 ori și poate cade și casa vecinului de la socul asta termic

| teclado a răspuns (pentru teclado):

Ar mai fi o soluție fără muncă
Îți trebuiesc 10 tuburi neon cu UV
Ultraviolete
Minim 200W bucata ca să faci 2000W in total. Sau 4000W ca să meargă mai repede.
Atenție la ochi arde retina ochiul in 2 secunde!
Trebuie ochelari pentru IPL
SPL
Sau nu te uiți la ele
Le pui la 40Cm de perete
Si le lași 24 ore aprinse apoi le muți

Tencuiala va îmbătrâni și gata crapă atât de rău în cât se transformă în nisip.

Atenție la ochi
Orbești intr-o secundă de la 10m
Dacă te uiți la ele
Așa că trebuie să iei lămpi gata făcute de fabrică care luminează doar spre perete

De unde faci rost repede si ieftin de asemenea lămpi se folosesc pentru dezinfectare pe la spitale sunt firme care ÎNCHIRIAZĂ!

sau dacă iei de 200W poti cumpara la mâna a doua.

Vezi că se mai folosesc si in instalațiile de osmoză inversă pentru desinfectare a apei
Si sunt ieftine rău alea pentru ozmoză inversă.

Sau exista led-uri cu UV au 4W bucata iti trebuie 1000 buc si intri in cartea recoardelor si iti recuperezi banii de la cartea recoardelor ca nu exista nicăieri pe planetă o lampa făcută din led-uri UV de 4000W

https://a.aliexpress.com/_mKno4ZE

https://cinelight.com/ro/lumini-hmi-par/hmi-par-254-kw-kit.

"SUCCESURI!"
eba

| teclado a răspuns (pentru teclado):

AR MAI FI O SOLUȚIE FOARTE IEFTINĂ

Să ude iarna când e ger afară
Pereții cu apă fierbinte clocotită
O dată pe zi timp de o săptămână

Dar obligatoriu să îi ude cu atâta apă clocotită în cât tencuiala să ajungă pentru măcar 30 secunde la 90'Celsius

Sau să ia mai bine pârlitoarea de porci și să cumpere un termometru laser
Costă 50 lei
https://www.lerato.ro/......caliu.html

Și să încălzească pereții pâma când ajung la 250 maxim 300'C

Când o zonă a ajuns la 250'C pentru minim 30 secunde
atunci se poate muta cu parlitoarea în alt loc

O dată sau de două ori în două zile diferite
Dar sa fie ger tare afară
Este necesar să facă operațiunea asta
Si gata
Crapă tencuiala dea șocul termic emde se transformă în ghips ca și creta de moale.

| darrio2007 a răspuns (pentru teclado):

Calciul e una tencuiala decorativa e alta.

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tencuiala de pe casa, adica ai pe acoperis tencuiala? normal ca nu gaasesti pe internet daca scrii balarii laughing trebuie sa stii si ce sa cauti, ce sa scrii, altfel gasesti ce ai spus nimic laughing.

Fa bine si reformuleaza intrebarea, unde ai tencuiala mai exact si despre ce tencuiala este vorba?

| IoanaCornea a răspuns:

Pune mana pe spaclu