| Alynush95 a întrebat:

Salut, știe cineva dacă se poate construi o casa cu mansarda pe un teren cu latimea de 10 m? Dacă da? Ce distanță trebuie sa las înspre vecinul din stânga, in dreapta nu s-a construit încă.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

In principiu se poate construi, chiar si pe latimi mai mici.
Distanta dintre tine si vecini poate fi zero, daca ai acordul lor, adica poti construi chiar pe limita de proprietate. Fara acord, ai avea un minim de 60 cm.
Sunt unele restrictii legate de amplasarea ferestrelor, de adancimea de fundare, de forma si dimensiunile acoperisului, de asigurarea luminii solare samd.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin 1 metru.

| InvatamProgramare a răspuns:

Fiecare localitate are propriile ei norme de constructii, de aceea trebuie sa te duci la primaria de unde apartine acel teren. Spre exemplu in 2015 in Bucuresti era distanta minima 4 metri sau calcan (cladiri lipite). Apoi mai este o clauza a gradului de acoperire a terenului. Dar si asta tine tot de fiecare primarie.

| Mihai4455 a răspuns:

Mai bine lasi mai mult spatiu decat mai putin in caz ca gardul nu corespunde cu dimensiune terenului din acte sa nu trebuiască sa demolezi casa.