| KonG a întrebat:

Stie cineva de ce mi se arde termostatul la boiler din lună in lună? Cum as putea remedia problema?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Bănuiesc totuși că te referi la rezistența de încălzire, nu la termostat.
Aia se arde când nu se face corect transferul termic între ea și apa din rezervor (s-a depus mult calcar pe interiorul boilerului). Sau când tensiunea de rețea este mai mare decât ar trebui (se mai întâmplă și din astea)...
Remediere - 1. detartrare boiler sau 2. instalarea unui stabilizator de tensiune.

| Shooterman a răspuns:

Ala se arde de obicei cand se umple de calcar.trebuie curatat mai des.dar tu zici ca din luna in luna.deci si ala nou, curat fara calcar se arde.verifica firele de curent care intra in el.e posibil sa ai doua faze si un nul.aduca sa-ti vina faza pe impamantare.am patit-o eu si ma curentam de bateria de la cada.am chemat echipa de interventii de la firma de curent si eu descoperit ca imi intra doua faze in casa in loc de una. Pune creionul de tensiune pe fiecare fir.decat unu trebuie sa se aprinda.sau alta varianta...cumpara alta firma de termostat.sunt curios cum o rezolvi.