| Stefi3Unicorn a întrebat:

Stie cineva o reteta de la ștrudli? Pentru ca nu gasesc pe internet.
*promit funda *

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dar macar ai cautat? https://familist.ro/strudli-mancare-traditionala-svabeasca

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Strudelul este usor de facut daca cumperi joitajul deja facut de la supermarket!
Dedesubt ai 3 idei de strudele:

Strudel cu mere:
Se intinde foaia, se da cu un spray de ulei, se pun cateva lingurite de mere calite si racorite deja in sir, se fac rulou si cand sunt gata se dau cu pensula tecuta prin ou batut sau se da un pray de ulei, pe deasupra peste rulori, cand toate sunt gata de pus la cuptor.
Merele se pregatesc in prealabila asa: se spala bine, s e sterg, se scot coditele si semintele, se dau pe razatoarea mai mare, se storc un pic de zeama si se pun intr-o tigaie pe foc cu zahar, dupa gust. Daca merele sunt foarte dulci s epun doar 2-3 linguri de zahar, si se lasa pe foc pana se calesc un pic, apoi se dau jos de pe foc, se adauga putina scortisoara pudra, amestecandu-se bine si se lasa sa se raceasca.
Se indinde foaia subtire, se da un spray de ulei peste ea, apoi se pune marul calit, cu lingurita, probabil 4-5 lingurite, depinzand de cat de lata este foaia. Se ruleaza prinzand capetel la interior si se aseaza in tava, cu si distanta de 3 cm intre rulori. Cand sunt rulorile gata, se bate un ou si se intidne cu pensula pe deasupra rulourilor pentru a nu se usca foaia prea mult si a avea o fatada frumoasa.
Daca nu aveti ou, puteti dau un spray d eulei pe deasupra si apoi pune la cuptorul incalzit in prealabit, la 180grade timp de 30-35min.

Strudelul cu dovleac, se face exact ca si cel de mere.
Bineinteles dovleacul nu se scureg ca nu-i atat de zomos precum merele. Iar zaharul trebuie sa fie cu masura, depinzand de cat de dulce este dovleacul. In rest, tine reteta de mai sus.

Strudel cu branza:
Se mai poate face si cu branza ricotta sau branza proaspata, dar sa fie foarte bine scursa.
Branza se amesteca cu 3 oua (la 500gr branza) cu 6-8 linguri de zahar, 1 zahar vanilat sau 1 esenta de vanilie si stafide (optional) un varf de cutit de bicarbonat de sodiu (tot optional).
Se intinde foaia, se da un spray de ulei peste ea, apoi se aseaza randul de amestecul de branza pregatit mai sus, se fac rulori, se pun in tava si se dau la cuptor. Nu uitati sa dati cu ou sau un spray de ulei, peste ele, inainte sa le puneti la cuptor la 180 grade, timpd e 30-35 min ori pana s-au rumenit usor pe deasupra.
Pofta buna!

| DavidoffUser a răspuns (pentru Violleta2022):

Munca onesta nu-i rasplatita cum se cuvine...

| mihai69 a răspuns (pentru DavidoffUser):

Mai ales dacă e în zadar - s-a cerut rețetă de ȘTRUDLI, nu de ștrudel!

| Stefi3Unicorn explică (pentru DavidoffUser):

Strudliul cu strudelul nu e acelasi.winking

| mihai69 a răspuns:

Asta vezi în oglindă? purtarea cam asta arată...

| emayperritos a răspuns:

Ca să faci o porție de ștrudli trebuie să ai 500 grame făină, sare, două ouă, puțină smântână și eventual un gem pentru umplutură, sau cartofi, brânză, fie dulce sau sărată. Depinde dacă le vrei dulci sau sărate.

Evident, nu oricine știe să le prepare, mai ales dacă nu le-ai mai gustat, dar probabil după mai mult exercițiu și, cine știe, poate în zece ani de exercițiu, reușești să faci un ștrudli adevărat.

Gospodinele din zona Ciumeștiului explică faptul că nu este greu să faci ștrudli, trebuie să faci un aluat din făină, sare, ouă, smântână, eventual lapte bătut, pe care să-l întinzi în repetate rânduri ca la haioșe, după care să-i pui o umplutură. Umplutură poate fi de la cartofi fierți cu piper, la magiun, brânză sărată, brânză dulce sau, de ce nu, brânză cu stafide.

Ștrudliul se frige în mult ulei bine încins preț de câteva minute. Astfel, devine crocant, dar și făinos în același timp.