| Marian_Petre_1996 a întrebat:

Salut,stie cumva cineva cu ce ierbicid as putea da la o recolta de ricin fara a-l afecta? Eu am folosit pe cateva randuri ierbicid agro glyfo la 1 l sa vad daca il afecteaza dar vreau sa stiu sigur un ierbicid bun ca nu vreau sa stric toata recolta incercand cu tot felul de ierbicide. Va rog daca stie cineva ajutati-ma, Va multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mergi si intreaba pe cei care vand erbicide,spui acolo ce anume vrei sa faci,iar aia stiu ce sa iti dea,ori sa iti recomande.
In orice caz la ce spui tu trebuie sa folosesti erbicid care distrug palntele monocotile, ricinul tau fiind o planta dicotila,laughing asta daca intelegi ce zic.
Ok asa mai babeste vorbind, plantele cand rasar, banui ca ai vazut plante cand rasar, unele su o singura frunzulita, altele au 2 frunzulite corect?
Cele cu o singura frunzulita la rasarire se numesc plante monocotiledonate, iar cele cu 2 dicotiledoanate.
Plantele astea sunt diferite nu doara sub aspectul cum arata la exterior, ci si ce au la interior.Dar nu cred ca asta te intereseaza.

Deci tu avand cultura de plante dicotile, vei folosi un erbicid care omoara ce? Normal care sa nu omoare plante dicoltile, ca tiar omora si ricinul tau, deci vei folosi erbicid care omoara monocotile, cum e mohoru de exemplu.
Ca idee nu este un erbicid sati omaoare tie toate buruienile dintr-o cultura anume.De ce? Pt ca atat plantele de cultura,alea ce le cultivi tu,cat si buruienile,alea ce nu le doresti sunt atat mono cat si dicotile,ca urmare fctie de ce tu cultivi omori fie dicotile ori monocotile.
Dar de regula in culturi mai periculoase sunt cele monocotile cum este mohorul,costreilul plante de genul asta. Daca le elimni pe astea cele dicotile is ceva mai incete,rasar poate dupa cultura ta care le va inhiba,adica le va acoperi iar ele nu or sa mai creasca.

O alta optiune ce o ai,asta sa omori toate buruienile este sa folosesti un erbicid total,dar asta presupune sa dai acel erbicid inainte de semanre sau plantare, dai cu erbicid, discui, dupa care poti planta sau semana.
Sau nu ami stiu ca sincer nici nu ma ocup cu agricultura, nu stiu daca sunt si erbicide selective, adica sa nu-ti omoare cultura ta dar sa omoare orice in rest.Cam greu, desi nimic nu-i imposibil.dar cum am spus trebuie sa intrebi la magazinul care vinde aceste erbicide.

Sa dau denumiri de erbicide nu le s tiu, produsele astea isi schimba numele cum schbi tu ciorapi laughing anul asta au un nume, poate peste cativa ani vin alti cu alt nume, desi substanta activa e tot aia.

Ce trebuie tu sa cunosti este tipul erbicidului
1-erbicid selectiv -cum am spus om oara mono sau dicotile
2-erbicid total care se da inainte in infiintarea culturii, de semanat sau plantat.
Asa un erbicid f bun, care sia pastrat numele de zeci de ani este Roudup, asta este total si trebuie administrat inainte de semanat sau plantat.
De ce am dat numele asta? Pt ca astazi poti erbicida solul si da cu discu si maine poti semana, fara sa afecteze semintele sau plantele tale.Are actiune rapida si apoi se elimina la fel de rapid,adica omoara rapid semintele di sol,iar dupa o zi doua deja nu mai este acolo,poti semana in siguranta.

Dar cum am spus poti citi sau sa te informezi,pe fiecare erbicid scrie pentru ce anume se foloesete,in ce concentratie si asa mai departe,cand,cum etc.

Cel mai indicat este sa citesti tu, la fata locului, asa prinzi si ceva experienta, sau invezi ceva, intelegi cum sta treaba.
Ce trebuie sa faci, sa administrezi corect acel erbicid. Unia zic am dat si nici un rezultat.Deci trebuie sa stii si cum se administreaza.Multi gresesc la administrare.

Ca sa intelegi trebuie sa scriu ceva mai mult, nu vreau sa te plictisesc. Orice otrava se da intr-o anume doza sa poata avea efect.Deci asa si erbicidu asta trebuie sa dai la o suprafata de teren o anume cantitate de erbicid, deci ATENTIE de erbicid nu de amestec.Ca urmare amestecul, ala apa si erbicid care il faci trebuie dat tot pe acea suprafata.
De exemplu luam ceva asa teoretic, trebuie sa dai sa zicem 1 litru de erbicid pentru 1 ha ok? Ce inseamna asta? Tu trebuie sa amemsteci 1 litru de erbicid cu X litri de apa.Treb sa stii aparatul cu care tu stropesti la viteza cu care se deplaseaza cata substata administereaza.Sau daca dai manual la fel trebuie sa dai tot acel amemstec cat mai exact cat mai uniforma pe toata suprafata.
Daca tu stii cata solutie dai, atunci e usor sa faci amestecu apa cu erbicid.
Sa zicem ca dai cu pompa manual si dai 1 suta de litri.Tu stiind asta vei pune acel litru de erbicid in 1 suta de litri de apa,asa sigur vei da cum trebuie.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Daca administrezi cu masina,tractor ceva, la fel trebuie sa stii la un mers cata solutie da acea masina.
Poti face lucru asta sa afli doara cu apa, apoi stii cum sa faci amestecu apa/erbicid.
Multi oameni fac amestecu asta apa/pepsticid asa dupa ureche, dau ei acolo cat cred, dupa le mai ramane in pompa ceva si zice las ca mai dau si altadata laughing dar ei gresesc, pentru ca nu au dat substanta cat trebuiau.

| George1337 a răspuns:

Dupa parerea mea, daca vrei o recolta buna, ia-ti o ora din timpul tau si pune-te sa aduni iarba din recolta, nu dureaza asa mult si efectele sunt mult mai bune si mai sanatoase, si daca mai ai si animale poti castiga astfel hrana in plus pentru el cu iarba culeasa.