| Anonim3641 a întrebat:

Salut TPU!
A venit momentul să-mi construiesc și eu o casa. Aș dori să comand bca iar problema ar fi ca nu știu câți paleți de bca pentru zidurile exterioare sa cumpăr. De aceea vă cer ajutorul cuiva care știe să-mi calculeze câți paleți de bca sa cumpăr! Masurile ar fi 9 metri lățime, 10 metri lungime și 2. 5metri înălțime.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Grosimea zidului?

| cristi202 a răspuns:

Pentru cnstruirea unei case, e necesar un proiect, altfel e ilegal. In proiect ar trebui sa spuna cantitatea necesara din fiecare material.

| relian a răspuns:

Pt zidurile exterioare spui tu.Si pentru zidurile interioare ce pui?

Dar daca nu pui nici un BCA ce parere ai? Daca nu pui nici BCA nici boltari,nici caramida, cum suna?
De faci zid din caramida, boltari, bca din loc in loc, si la colturi trebuie sa torni stalpi de beton corect?
Daca torni doara stalpii aia la colturi, evenatual si asa din 4 in 4 metri sau cat ai pune si la bca,unesti stalpii aia,exact cum vei uni si de folosesti bca,dar va iesi un schelet de beton gol.

Ia zii ce parere ai? Apoi intre scheletu asta faci zid din rigips si OSB ce spui?
Prinzi profile intre scheletu de beton,pui la exterior osb,faci instalatia electrica,gaz,apa apoi pui izolatie,vata,ori altceva,pui rigips si ai terminat lucrarea.
Ce parere ai? Nu mai ai nevoie de meseriasi sa stie sa zideasca,nu mai umbli cu mortar,rece in casa,deci rigips,care este cald,ia zii cum suna?
Poti sa faci tu singur toata lucrarea,nu ai nevoie de cine stie ce scule,o bormasina sa dai gauri, una sa pui suruburi si un foarfec de tabla, asta daca folosesti profile de metal.

Daca folosesti profile de lemn un circular.
Pe acoperis sa nu pui scandura, aia este scumpa, pui tot osb, dar pui leturi din alea de 12 cm pe 5 cm si la distante de 60 cm una de alta, peste osb tabla direct sau carton ce vrei si casa e gata laughing

Ce bca, ce rahaturi, meseriasi, nu zideste drept, rece pentru ca se incarca cu mortar de ciment.

| Mirel4412 a răspuns:

Iti faci casa singur? Deci sa ne asteptam la intrebari din astea in fiecare zi despre constructii "de ce nu sta zidul drept"?

| StanescuLata a răspuns:

Ai grija la muncitori ca se mai fura din materiale!

| Hanry36 a răspuns:

Deci la cerintele dorite ar trebui 640/bucati de BCA 600*25*25