| anonim_4396 a întrebat:

Acum 1 saptmana am fost sa iau un UPS pentru centrala. Am luat un Ups Well de 300W din Dedeman. Stiu ca este chinezesc. A mers ok. L am pus pe bateria de la tractor si functiona. Centrala si pompa mergea si incarca bateria. Astazi cand am oprit curentul sa ma asigur ca merge nu a mai declansat sa porneasca pe currnul din baterie. M-am uitat la setari si totul este ok. Ce credeti ca are. Pe el spune ca bateria este incarcata 100%. F

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ce nu a pornit? Centrala sau UPS-ul?
Bănuiesc eu că despre centrală e vorba. Și explic și de ce: pentru că aceste UPS-uri de doi lei nu fac o tensiune pur sinusoidală și centrala are protecție pentru tensiune de alimentare cu grad mare de distorsiuni armonice.
Vrei să pui un UPS la o centrală termică: Ia-ți unul „pure sine wave" cu inverter on-line; e scump, dar face toți banii!
http://www.price.ro/rezultate~pure-sine-wave.html

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru mihai69):

Deci bateria e conectata la bateria de masina si centrala si pompa sunt bagate in ups. cand opersc curentul ups-ul ar trebui sa treaca pe baterie ceea ce nu o face

| mihai69 a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Și dacă scoți „bateria externă" face la fel?
Oricum, rămân la opinia că un UPS on-line pure sine wave merită toți banii.

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru mihai69):

Pai daca iau bornele de pe baterie e ca si cum s ar opri curentul. Ori ca am ups ul si nu merge pe baterir ori ca se ipreste curentul tot aia e. Dar oricum am rezolvat

| mihai69 a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Dacă iei bornele de pe bateria *externă* rămâne cea din el și ar trebui să meargă. Sau nu... dar măcar știi de unde să apuci problema.
Oricum, totul e bine când se termină bine - dacă spui că ai rezolvat, bravo!

7 răspunsuri:
| popa07ady a răspuns:

Scuze! Ai intrebat si tu un specialist inainte sa cumperi ``porcaria`` aia? Montez centrale si cazne de 15 ani si nu am recomandat nimanui asa ceva.DA! se poate face o automatizare simpla si eficienta care nu-ti da gres niciodata. Daca vrei iti dau detalii dar nu aici.

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru popa07ady):

Da.
andreiionut.dragu@yahoo.com

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Raspuns perfect mihai 69...profesor!