| RecKinul a întrebat:

Salut, TPU! Am cumpărat o motocoasă dac310. Ce benzină trebuie să pun la ea?
La magazin mi s-a spus să folosesc doar benzină de 95 iar în cartea tehnică scrie că trebuie să folosc benzină de minim 95. Eu am benzină de 98.
Dacă benzina e cu cifra octanică 98 trebuie să pun ulei mai mult în amestec?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Foloseste benzina cea mai scumpa cu cifra cea mai mare, asta daca e sa nu ai probleme.
Cartea spune clar min 95, atita timp cit nu-i spune si mamxim, atunci poti baga orice e peste 95.
Ulei pui la fel cit spune manualaul ala, cred la toate se pune la fel, nu mai stu cit la suta, deci nu conteaza ce benzina foloseti, ulei pui la fel.
Magazinul nu stie ce vorbeste, na facul el acea scula, or facut-o aia care iau pus acolo si manual si daca manualul spune min 95 atunci cum am spus mai sus.
Tu asculti radio sant sau ce pune fabricantul? Pune cifra cea mai mare, nu ce ai tu, asa tu poti sa nu ai benzina de nici un fel laughing eu iti spun sa folosesti benzina cu cifra cea mai mare.

In cartea acelei scule scrie sigur si cit ulei se pune.Cind ai carte nu mai te duci nicaeri sa intrebi nimic.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu conteaza cifra octanică, cat timp este mai mare decat minimul. La o cifra octanica mai mica exista riscul de autoaprindere, inainte de a da bujia scanteie. Cat timp este mai mare, nu exista risc si nu mai contează.

| RecKinul explică (pentru regis):

Mi s-a spus că o cifră octanică mai mare îmi arde garniturile.

| regis a răspuns (pentru RecKinul):

Asemenea aberație e mai rara. Dar na, sunt obișnuit, oamenii habar nu au ce inseamna aceasta cifra, iar oamenii completeaza cu imaginatia ceea ce nu cunosc.
Nu are legatura cifra octanica cu "arsul" vreunor garnituri, iar daca ar avea, crede-ma ca producătorul ar fi mentionat, atat in manual cat mai ales in certificatul de garanție.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa pui cu 3 picaturi mai mult ulei, la fiecare litru.